Главная / Здоров'я / 7 міфів про шкідливу їжу: як не стати жертвою паніки в ЗМІ

7 міфів про шкідливу їжу: як не стати жертвою паніки в ЗМІ

З кожним роком кількість шокуючих фактів про звичну їжу зростає: суспільство досі відходить від новини про канцерогенність ковбаси і бекону. Створюється відчуття, що небезпечним в цьому світі є абсолютно все, і навіть воду потрібно пити в чітко дозованих кількостях. На тлі нескінченних наукових відкриттів у деяких людей навіть формується одержимість здоровим харчуванням (орторексія), але ось невдача: рекомендації медиків і дієтологів змінюються занадто часто. Розбираємося, які з потенційно небезпечних продуктів можуть отримати виправдувальний вирок.

02-12-15-foto-600x303-2

1. Бекон, ковбаса та інше перероблене м’ясо

Всесвітня організація охорони здоров’я заявила, що часте вживання переробленого м’яса може сприяти розвитку раку прямої кишки. ЗМІ миттєво розтиражували цю інформацію, оголосивши ковбасі і бекону анафему. Однак рак прямої кишки – не таке вже й поширене захворювання: щорічно воно діагностується у 600 тисяч чоловік, тобто у 0,1% населення Землі.

Серед інших, не менш важливих факторів ризику – спадковість, паління, запальні захворювання та поліпи прямої кишки, алкоголізм, ожиріння і малорухливий спосіб життя. Звичайно, це не означає, що можна зі спокійною душею з’їдати по півкіло ковбаси в день. Рекомендована ВООЗ норма – близько 70 грамів переробленого м’яса в день.

Таким чином, пара сосисок або яєчня з беконом зовсім не є для людини отрутою (хоча вівсянка, звичайно ж, корисніша).

2. Кава

В інтернеті ви знайдете море інформації про те, що кава може стати причиною інфаркту. Однак прямих доказів цьому звинуваченню поки немає. Окрім того, ще в 2012 році журнал New England Journal of Medicine опублікував результати 13-річного спостереження за 400 тисячами американців. Виявилося, що люди, які випивають в день від 3 до 6 чашок кави, рідше страждають серцевими патологіями, діабетом і інсультом.

Втім, це не говорить і про те, що кава – кращий протектор для серця. Можливо, здорові люди просто п’ють її частіше.

3. Глютен

Глютен (клейковина) – складний білок, що входить до складу багатьох злаків (ячменю, пшениці, жита). Не так давно в ЗМІ просочилася інформація, що він викликає целіакію – поразку кишечника. Дана патологія дійсно небезпечна, проте не всі знають, що вона зустрічається досить рідко – лише у 1% населення. Саме таким хворим показана безглютенова дієта, тобто відмова від борошняних і макаронних виробів, ковбас і паштетів. Людям, що страждають алергією, просто не рекомендується захоплюватися хлібобулочними виробами, але вже точно не варто вважати всі злаки отрутою.

Ще один міф свідчить про те, що пшениця провокує хворобу Альцгеймера. Дійсно, це актуально для продуктів, що містять велику кількість вуглеводів і цукру, проте цільнозернова пшениця все ж краще пончиків, оскільки перетравлюється повільніше.

02-12-15-foto-600x359-1

4. Жирні молочні продукти

Не оминула критика і жирні молочні продукти: кажуть, що вони «закупорюють артерії, викликають хвороби серця та інфаркт» через високий вміст насичених жирів. Прислухаючись до порад медиків, багато хто з нас замінили вершкове масло рослинним, що містить поліненасичені жирні кислоти.

Через кілька років, коли світ звик до нових трендів здорового харчування, в наукових журналах почали з’являтися публікації, які реабілітовували статус насичених жирів. Процитуємо американське наукове видання Annals of Internal Medicine:

«Високий рівень споживання насичених жирів не робить ніякого впливу на розвиток ішемічної хвороби серця».

Вчені зацікавилися такими спостереженнями, і провели дослідження. В результаті у групи людей, які щодня вживали сир 27% жирності протягом 8 тижнів, рівень холестерину став нижче, ніж у тих, хто харчувався тільки знежиреною їжею.

5. Пастеризоване молоко

Репутація пастеризованого молока постраждала через чутки, що воно збільшує ризик алергічних захворювань, астми та екземи. Прихильники натуральної їжі в один голос твердять, що метод Луї Пастера знищує корисні речовини і білки, що захищають мікрофлору кишечника і зміцнюють імунітет.

Проте слід врахувати, що пастеризація проходить при температурі від 60 до 80 градусів Цельсія: цього недостатньо, щоб вбити всі мікроорганізми. Їх спори зберігають життєздатність і починають активно розвиватися при певних умовах. Саме тому пастеризоване молоко, залишене поза холодильником на день, починає киснути.

 

Існують дані, що люди, які пили в дитинстві сире молоко, рідше страждають від алергії, але не можна стверджувати, що така стійкість не пов’язана з проживанням в селі: імунітет рано привчається справлятися з алергенами, яких дуже багато на природі, поряд з квітучими рослинами та домашніми тваринами.

До того ж не можна забувати, що молоко пастеризують, щоб очистити його від патогенних бактерій: сальмонели, туберкульозної і кишкової палички.

02-12-15-foto-600x400-1

6. Яйця

Поряд з жирним молоком, яйця одного разу визнали винними у формуванні холестеринових бляшок і підвищення ризику інфаркту. Так, для людей, що страждають серцево-судинними захворюваннями, це справді актуально. Однак здорова людина, що вживає до 7 яєць у тиждень, може не боятися будь-яких серйозних наслідків. У всякому разі (до появи нових наукових даних) яйця залишаються безцінним джерелом білка, кальцію і заліза.

7. Цукрозамінники

Шкода цукру доведена наукою, тому багато свідомих ласунів переключилися на його замінники. На жаль, ложкою дьогтю стала інформація про те, що вони підвищують ризик розвитку раку.

Виробництво цукрозамінників та підсолоджувачів – прибутковий бізнес, тому Національний інститут онкології США не зміг залишити проблему без уваги. Масштабне дослідження аспарама не підтвердило чутки про те, що популярний цукрозамінник викликає лейкоз, рак мозку або лімфому.

На даний момент вчених набагато більше турбує здатність замінників цукру провокувати непереносимість глюкози і діабет. Все, що нам залишається – чекати нових досліджень, ретельно перевіряти інформацію ЗМІ і не піддаватися паніці: в цьому світі шкідливо майже все, але розумне споживання вирішує більшість проблем.

За матеріалами BBC Future

Натхнення: www.likar.info

 

 
comments powered by HyperComments