Главная / Екологія / Береги Арктики руйнуються з величезною швидкістю

Береги Арктики руйнуються з величезною швидкістю

 
 

Берег острова Візі в Карському морі через зміни клімату руйнується з величезною швидкістю, за останні сім років місцями він відступив більш ніж на 70 метрів, що можна вважати світовим антирекордом, повідомляє Всесвітній фонд дикої природи (WWF) Росії.

90e6d56f6c46661d30283d447631d7c8
«Берега острова Візі і раніше руйнувалися, це природний процес. Однак якщо в 50-х роках минулого століття полярники спостерігали середню швидкість відступання берега в рік 1,5 метра, то за космічними знімками з 2009 по 2016 роки берег відступив у цьому місці на 74 метри. Збільшення швидкості вражаюче», – розповідає гляціолог Олександр Олейников, який зробив це відкриття в ході підготовки матеріалів для створення федерального заказника на острові Візі.

Як зазначає фонд, такі стрімкі зміни пов’язані в першу чергу з розмивом морськими хвилями берегів, які складені багатолітніми мерзлими породами. А хвильовий вплив безпосередньо пов’язаний з кількістю днів у літньому сезоні, коли навколо острова є відкрита вода, чиста від льодів. Аналіз космічних знімків Landsat за минулі роки виявив збільшення періоду відкритої води, що пов’язане із загальним потеплінням клімату. Так, на космічному знімку від 15 липня 2016 року видно, що плаваючий лід в акваторії острова Візі відсутній повністю.

Як нагадує фонд, теплішає в Арктиці приблизно в два рази швидше, ніж у середньому на Землі, що відкриває нові перспективи для її освоєння. Буде активніше використовуватися Північний морський шлях, його маршрут зрушиться на північ, так як льоду в океані буде менше, почнеться більш активний видобуток корисних копалин, будуть будуватися нові об’єкти, розвиватися інфраструктура.

 
comments powered by HyperComments