Главная / Людина / Біологи засумнівалися в існуванні межі життя людини

Біологи засумнівалися в існуванні межі життя людини

Спостереження за літніми жителями Італії показали, що ймовірність їх смерті перестає рости на 105-му році життя. Це говорить про те, що жорсткої межі максимальної тривалості життя не існує.

«Як правило, шанси померти зростають по мірі збільшення віку людини і погіршення стану її здоров’я. Ми виявили, що цей тренд раптово зупиняється на 105-му році життя — літні італійці, за якими ми спостерігали, вмирали однаково часто і в 105 та 110 років. Ця ідея, «плато смертності», в минулому викликала масу критики, і ми довели, що вона справедлива», — заявив Кеннет Уохтер (Kenneth Wachter) з Університету Каліфорнії в Берклі (США).

Типова тривалість людського життя ніколи не була постійною — до народження цивілізації вона складала від 20 до 30 років, а потім, по мірі розвитку науки і медицини, неухильно зростала. Сьогодні в більшості країн світу люди живуть більше 60 років, а в Японії та інших розвинених державах з високою якістю життя і першокласною медициною — понад 80.

З іншого боку, для багатьох живих істот є якийсь максимальний вік, що визначається так званим законом Гомпертца, — за його досягненні велика частина тварин вмирає від старості, а в інших шанси померти на наступний рік починають рости експоненціальним чином.

В останні роки вчені активно сперечаються про те, характерно це для людини. У жовтні 2016 року американські дослідники показали, що подібний максимальний вік, можливо, дорівнює 100-115 років, що досить скромно за мірками деяких біблійних персонажів.

Уохтер і його колеги засумнівалися в цих висновках з тієї простої причини, що автори публікацій використовували дані, зібрані в ході опитувань найбільш літніх людей, багато з яких, як припустили вчені, схильні або завищувати, або занижувати свій вік. Разом із невеликим числом довгожителів це, як вважає Уохтер, внесло в статистику безліч спотворень.

Тому команда Уохтера пішла іншим шляхом — вони використовували дані, які соціальні служби Італії збирали серед літніх жителів країни з 2009 по 2015 рік. Біологічний вік усіх рекордсменів, як підкреслює біолог, перевірявся за документами з архівів всіх державних органів Італії.

У загальній складності три роки тому в Італії проживали майже чотири тисячі осіб старше 105 років і кілька десятків тисяч столітніх старих. Переважна більшість з них жінки — лише 463 чоловікам вдалося досягти цієї почесної позначки.

Спостерігаючи за тим, як часто вмирали довгожителі, вчені з подивом виявили, що шанси не дожити до наступного дня народження залишалися однаковими — приблизно 45-50 відсотків — при досягненні 105 років.

Це, в свою чергу, означає, що закон Гомпертца не працює для людей — інакше б ймовірність смерті найстаріших жителів Італії продовжувала рости, а не зупинилася на фіксованій позначці. Іншими словами, межі життя не існує.

Не всі вчені згодні з такими висновками. Брендон Мілхолленд, один з авторів концепції межі життя людини, вважає, що навіть якщо дані Уохтера і його колег вірні, то це не обов’язково означає, що люди можуть жити необмежено довго. В такому разі межа життя просто буде значно вище, ніж показували попередні розрахунки.

 
comments powered by HyperComments