Головна / Земля / Чи відчувають риби біль?

Чи відчувають риби біль?

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (Оцініть статтю!)
Загрузка...
 
 

Чи здатні риби відчувати больові відчуття? Це питання так само старе, як і саме вміння людини вудити рибу, але на нього ніколи не давалася певна відповідь. Відповідно до недавно проведених дослідженнь у мозку риб відсутні необхідні больові рецептори, які дають можливість відчувати біль так, як це відбувається у людей і інших живих організмів.

Так, у риб є ноціцептори, тобто чутливі нервові закінчення, які приходять в збудження при фізичному пошкодженні предметами або під час відповідних подій, відсилаючи в мозок попереджувальні сигнали. Але ці рецептори у риб діють зовсім не так, як у людей, заявляють автори дослідження.

«Навіть якби риби володіли свідомістю, немає підстав припускати, що їх здатність відчувати біль була б така ж, як у людей», — підкреслюють автори роботи, нещодавно опублікованій в журналі «Fish and Fisheries».

Група нервових закінчень, відомих як С-волоконні ноціцептори, відповідає за больові відчуття у людей. Дослідники вважають, що вони рідко зустрічаються у риб з плавниками і зовсім відсутні у акул і скатів. Інша група закінчень, а саме А-дельта ноціцептори, викликає найпростішу, рефлексивну реакцію уникнення, яка докорінно відрізняється від істинних больових відчуттів, пишуть автори.

Однак критики заявляють, що дослідники ігнорують ряд інших робіт, які суперечать їх відкриттям.
Так, у 2003 році рибам в губи вводили бджолину отруту або кислий розчин. Реакція риб була миттєвою — вони починали тертися губами об бічні стінки або дно свого резервуара, перевалюватися з боку на бік і дихати з такою частотою, яка спостерігається тільки при плаванні на великій швидкості.

А дослідження від 2009 року виявило, що після болісної події риби демонструють оборонну поведінку або реакцію уникнення, а це свідчить про те, що організм зазнав біль і запам’ятав її. «Існує цілий ряд досліджень, які, на нашу думку, представляють докази того, що риби все ж відчувають біль, і така думка залишиться при нас», — підкреслив голова британського Королівського товариства захисту тварин від жорстокого поводження.

Суперечки про те, чи відчувають риби больові відчуття, посіяли насіння розбрату між любителями рибної ловлі, чи тими, хто займається выращиванием рыбы, та борцями за права тварин, але один з авторів останнього дослідження вважає, що дебати, які викликають чвари, не мають під собою підстав.

«Я вважаю, що благополуччя риб — дуже важливий аспект, але мені також здається, що рибна ловля і наука не менш важливі, — каже Роберт Арлінгхаус з Інституту прісноводної екології та внутрішнього рибальства, Берлін, Німеччина. — Питання болю, а також чи відчувають її риби, оточує ціла низка конфліктних моментів, і рибалки часто сприймаються як жорстокі садисти. Це непотрібний соціальний конфлікт ».

Натхнення: facepla.net

 
Loading...
comments powered by HyperComments