Главная / Земля / Чому блакитні кити стали найбільшими тваринами на землі

Чому блакитні кити стали найбільшими тваринами на землі

Вчені вивели нову гіпотезу того, як блакитним китам, найбільшим істотам на Землі, вдалося досягти таких феноменальних розмірів і не вимерти від голоду.


Блакитні кити — найбільші тварини з коли-небудь тих, які існували на Землі. Більший, ніж відомі науці динозаври і мастодонти, дорослий блакитний кит може досягати 30 метрів в довжину і важити до 191 тонни. Ці тварини і справді виглядають як прибульці з глибокої давнини, коли по Землі блукали велетні. Вчені розробили нову теорію про те, як сучасна тварина примудрилася зберегти такі розміри.

Кити харчуються крілем — дрібними ракоподібними, які зустрічаються у всіх частинах Світового океану. Найпростіше пояснення полягає в тому, що зміни клімату призвели до того, що маса кріля стала централізуватися у визначених районах, і це дозволило одним китам харчуватися набагато інтенсивніше від інших. Джеффрі Ґолдбоген, керівник Стендфордської лабораторії з вивчення вусатих китів, каже, що подібна теорія хоч і дозволяє пояснити розмір китів, але не дає ніякої конкретики. «Вони з’явилися 20 мільйонів років тому, але еволюційно гігантизм почав проявлятися порівняно недавно — 3-5 мільйонів років тому», — говорить учений.

У своїй новій статті Ґолдбоген розглядає стратегію, при якій кит міг би зрости від 10-тонного до 100-тонної істоти всього за кілька мільйонів років. Це відразу навело його на думку про те, що гігантизм безпосередньо пов’язаний з льодовиковим періодом, який мав місце бути 2,6 мільйона років тому. В ті часи вітри викликали відтік прибережних, поверхневих вод вглиб океану, так що їх змінювали глибинні, підповерхневі водні шари. Це явище називається апвелінг, і воно допомагає збільшити приплив поживних речовин в океан.

Льодовиковий період призвів до збільшення стоку води з материка в океан, а апвелінг в свою чергу наповнив воду «добривами». Два цих чинника в результаті призвели до аномальних, ультращільним концентраціям кріля в окремих регіонах. «В результаті ми живемо в еру морських гігантів: сучасні океани надзвичайно багаті областями, в яких концентрація кріля вкрай велика, так що величезні тварини не відчувають проблем з їжею», пише автор статті. Однак він прогнозує, що кліматичні зміни у майбутньому передбачають зменшення як середовища існування, так і кормової бази для великих морських тварин, що робить їх екологічно вразливими.

 
comments powered by HyperComments