Главная / Земля / Циклічні зміни температури в океані змінюють клімат в Африці

Циклічні зміни температури в океані змінюють клімат в Африці

Кожен рік в Центральну Африку приходить сезон дощів, але північний і південний краї континенту залишаються без опадів.

cd93042e3cf55e08b69ded3635005b78
Понад 50 млн осіб, що живуть в Сахеле (тропічна савана в Африці), покладаються на натуральне господарство. Однак, враховуючи низьку якість ґрунту, і те, що більшість сімей повністю залежать від дощів для зрошення культур, у фермерів залишається мало шансів навіть у гарні роки. У 1960-і ситуація стала гірше через низьку інтенсивність сезону дощів.

У країнах, де поширена бідність і слабкий соціальний захист, кілька посушливих років можуть призвести до нестачі продовольства і голоду. Між 1968 і 1972 роками сотні тисяч людей в Сахель померли від голоду і десятки мільйонів стали біженцями через брак продовольства.

Періоди посухи в 1980-ті були руйнівними — мільйони людей в Кенії та Ефіопії померли. Після 1990 року ситуація з опадами покращилася, але аномально вологі роки стали чергуватися з аномально посушливими, що буквально кидає Сахель «від голоду в бенкет» і назад. У 2012 році 15 млн осіб в Сахеле голодували.

Метеорологи та кліматологи протягом десятиліть намагаються знайти причину засухи у Сахель. Все вказує як на природний, так і на людський фактори. Найсильніший природний фактор — циклічні зміни температури океану в акваторії Північної Атлантики. Кожні 30 років температура поверхні води змінюється, цей феномен кліматологи назвали Північноатлантичною осциляцією (Atlantic multidecadal oscillation, AMO).

Точні причини цього феномену вивчені погано, проте наслідки для Сахеле очевидні. Коли води Північної Атлантики теплі, відбуваються великомасштабні погодні зміни і в Сахеле починається сезон дощів, коли настає холодна фаза — дощі йдуть на південь від Сахеле. Під час сильних посух в період між 1960 і 1980 роками в Північній Атлантиці була холодна фаза. В Сахель стало тепліше і більш волого починаючи з 1990 року, але є припущення, що Північна Атлантика знову може перейти в холодну фазу, що принесе посуху в найближчі роки.

Натхнення: earth-chronicles.ru

 
comments powered by HyperComments