Главная / Земля / Фізики розкрили таємницю шестикутних колон Вежі Диявола

Фізики розкрили таємницю шестикутних колон Вежі Диявола

Фізики з Німеччини розкрили секрет формування природних шестикутних колон Дороги гігантів на північному сході Ірландії і Вежі Диявола в штаті Вайомінг у США.

11-10-15-foto-600x406-1

Дорога гігантів

Дорога гігантів являє собою природн0й пам’ятник вулканічного походження висотою більше 1,5 тисячі кілометрів. Дорога гігантів також має вулканічне походження. Обидва об’єкти в основному являють собою сукупність базальтових колон, що мають, як правило, шестикутну форму.

У своїй роботі німецькі вчені змоделювали умови остигання вулканічної лави і показали, яким чином колони в США та Ірландії отримали свою форму. Для цього вчені простежили за динамікою остигання лави і виникненням та розповсюдженням тріщин в остигає матерії.

Фізики розрахували енергію, необхідну для рівномірного розподілу лави, і показали, що на початкових стадіях її охолодження на її поверхні утворюються тріщини, що призводять до формування прямокутних колон (такі досі можна виявити в Дорозі гігантів і Вежі Диявола).

Однак подальше охолодження лави супроводжується поширенням тріщин від її поверхні в глибину. При цьому з енергетичної точки зору тріщинам зручніше утворюватися під кутами не 90 градусів один до одного (як у прямокутних колонах), а під кутами 120 градусів (як в шестикутних колонах).

Колективний ріст тріщин і призводить до того, що колони перетворюються з прямокутних у шестикутні. Надалі лава застигає, деформації порід призупиняються, і природні утворення в Дорозі гігантів і Вежі диявола приймають свою сучасну форму.

 

 
comments powered by HyperComments