Главная / Земля / Глобальне потепління не допомагало вікінгам відкрити Америку

Глобальне потепління не допомагало вікінгам відкрити Америку

Відкриття Гренландії і Америки вікінгами, всупереч популярній думці серед істориків, не могло відбутися завдяки епізоду глобального потепління в 10-13 століттях нашої ери, так як вченим не вдалося знайти слідів подібної події в льодовиках «зеленого острова», йдеться в статті, опублікованій в журналі Science Advances.

146ba0ecc0f83fdcbfabf27e53789f50

«Стає дедалі очевиднішим, що середньовічний кліматичний оптимум був характерний тільки для деяких куточків Землі, а не всієї планети в цілому. Все це виходить з євроцентричності цієї концепції — всі виміри проводилися в Європі і ніхто не враховував, що в інших місцях цього могло не бути. І якщо вікінги прибули до Гренландії тоді, коли там було холодно, ми навряд чи можемо говорити, що холод згодом вигнав їх звідти», — заявив Ніколас Янг (Nicol?s Young) з університету Колумбії в місті Палісадес (США).

Якщо вірити сагам вікінгів, першовідкривачами Нового Світла і Америки були не Христофор Колумб і його команда, а норвезькі мореплавці під керівництвом Еріка Рудого і його синів, які були вигнані з Норвегії в кінці 10 століття, і чиєю новою батьківщиною стала Гренландія приблизно в 986 році.

Сам факт присутності вікінгів на Гренландії та «Вінланді» — на острові Ньюфаундленд і півострові Лабрадор — сьогодні не викликає сумніву вчених завдяки безлічі археологічних знахідок і радіовуглецевих датувань. Суперечки викликає два інших моменти — чому Ерік Рудий назвав Гренландію «зеленим островом» і те, чому вікінги покинули нові землі.

Багато істориків схильні пояснювати і те й інше однією простою річчю — в 10-13 століттях на Землі панував так званий середньовічний кліматичний оптимум, коли температури на планеті приблизно були приблизно такими ж високими, як сьогодні. У 14 столітті розпочався так званий «малий льодовиковий період», що викликав «Великий голод» в Європі і, як вважають прихильники цієї ідеї, знищив вікінгів на Гренландії і в Північній Америці.

Янг і його колеги з’ясували, що насправді цього епізоду потепління в Гренландії не було, вивчивши ізотопний склад зразків льоду, що сформувалися в місцевих льодовиках приблизно в той час, коли там жили Ерік Рудий і його нащадки.

Вимірявши частку ізотопів у зразках каменів, збережених в льодах, і тим самим обчисливши їх вік, вчені змогли обчислити те, з якою швидкістю льоди накопичувалися кожен рік за останню тисячу років, і визначити, як на них міг впливати клімат.

Ці виміри показали, що на Гренландії і в Північній Америці ніякого середньовічного кліматичного оптимуму насправді не було — в момент прибуття Еріка та його синів у Гренландію температури там були такими ж низькими, як у раннє Середньовіччя або під час «малого льодовикового періоду».

Все це, на думку Янга, ставить під великий сумнів теорії про те, що м’який клімат 10 століття допоміг вікінгам влаштуватися в Гренландії, зумовив те, чому Ерік Рудий назвав її «зеленим островом», а настання нової епохи похолодання в 14 столітті вигнало вікінгів або знищило їх поселення. Отже, в їх зникнення були замішані якісь інші, некліматичні фактори, підсумовують вчені.

Натхнення: earth-chronicles.ru

 

 
comments powered by HyperComments