Главная / Земля / Ґрунтових вод вистачить, щоб покрити всю Землю шаром у 52 метри

Ґрунтових вод вистачить, щоб покрити всю Землю шаром у 52 метри

Люди звикли користуватися водою з колодязів і джерел для побутових і сільськогосподарських потреб. При цьому часто ми вважаємо такі джерела невичерпними і рідко замислюємося про справжні обсяги підземних водосховищ і про те, як відбувається їх поповнення.

d5df0f39f1e955d8a0cba8b853a52877

Підземні запаси води можна розділити на два типи — старі та сучасні. Найбільш стародавні природні резервуари знаходяться на глибині понад 50 метрів. Ця вода солона і часто містить такі небезпечні складові як уран і миш’як. Ближче до поверхні залягають сучасні води, які, як зазначають екологи, вкрай чутливі до зміни клімату та антропогенного забруднення.

Велика міжнародна команда дослідників на чолі з Томом Глісоном (Tom Gleeson) з Університету Вікторії знайшла спосіб точно впізнати воду, яка потрапила в підземні сховища не раніше середини двадцятого століття. Справа в тому, що близько 60 років тому різні країни почали регулярно проводити ядерні випробування, і сучасні ґрунтові води характеризуються підвищеним вмістом тритію.

Вчені ретельно проаналізували дані про вміст тритію в декількох тисячах проб води, зібраних в різних точках світу. Потім вони зібрали понад 40 тисяч наукових моделей, щоб скласти детальну карту розподілу ґрунтових вод на земній кулі.

Карта показує, що найбільші сучасні скупчення живильної вологи розташовані в гірських і тропічних районах, наприклад, в басейні Амазонки, Конго і в Скелястих горах. При цьому навряд чи для когось стане сюрпризом інформація про те, що серйозний дефіцит води спостерігається в пустелі Сахара і Центральної Азії.

Вчені розрахували, що загальний запас води, що зберігається у верхньому двохкілометровому шарі земної кори, становить близько 23 мільйонів кубічних кілометрів. При цьому сучасні води зі слідами тритію займають в цьому обсязі лише 6% (а може бути, і того менше – 1,5%), що свідчить про повільні темпи поповнення підземних водосховищ.

«Ми вже знаємо, що рівень води на водоносних ділянках падає, – повідомляє Глісон в прес-релізі. – Ми використовуємо наші підземні ресурси швидше, ніж вони відновлюються».

Тепер вчені збираються з’ясувати, як швидко людство витрачає запаси ґрунтових вод, і на скільки їх вистачить при сьогоднішньому рівні споживання. «Не варто відноситься до води, як до поновлюваного джерела, якщо наші запаси поповнювалися протягом останніх 50 років. Не факт, що ситуація не зміниться в наступні 50 років», — зазначає Глісон.

З детальними результатами останнього дослідження можна ознайомитися в статті, опублікованій в журналі Nature Geoscience.

Натхнення: earth-chronicles.ru

 

 
comments powered by HyperComments