Головна / Здоров'я / Як не зіпсувати зубними пастами здорові зуби, — лікар

Як не зіпсувати зубними пастами здорові зуби, — лікар

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (Оцініть статтю!)
Загрузка...
   

Якщо купувати засіб гігієни для рота навмання, можна завдати шкоди здоров’ю, вважає київський стоматолог Анна Сердюк. Двічі на день ми «відправляємо до рота» хімічні речовини, мікродози яких потрапляють і в шлунково-кишковий тракт. Ще більш явно впливає паста на стан зубів, часто приводячи до несподіваного результату. Звернемо увагу на «технічні характеристики»: фізичні і хімічні властивості різних паст.

Лікувальні – можуть маскувати захворювання

Надивившись реклами про кровоточивість ясен, деякі покупці поспішають придбати лікувальну пасту, щоб такої біди з ними не сталося. Без всяких показників до того, без консультації стоматолога. Але самолікування ротової порожнини також шкідливо, як і будь-яке інше.

У зубні пасти, призначені для лікування ясен і пародонту, що входять антисептичні, дубильні, в’яжучі речовини, вітаміни і пептиди. Ці компоненти допомагають відновити нормальний стан м’яких тканин і попередити втрату здорових зубів. В деякі суміші додають сильнодіючі антисептики, які не можна вживати довше 2 тижнів. Якщо зловживати подібними засобами, організм з такими «милицями» відвикне боротися з мікробами. Так що в профілактичних цілях користуватися лікувальними пастами не варто.

Ви переконані, що десни вже хворі? Ставити собі діагнози – теж річ небезпечна, бо кров на зубній щітці може сигналити про алергію, гормональне захворювання, занепад імунітету, новоутворення в ротовій порожнині, деяких інфекційних захворюваннях та інших проблемах зі здоров’ям. Та й лікування пародонтозу, гінгівіту, можна проводити за допомогою одних тільки зубних паст, хоча їх використання значно підвищує успіх.

Але почути діагноз від лікаря мало, бажано, щоб він, у разі хвороб ясен і пародонта, рекомендував конкретну зубну пасту. Інакше можна придбати ту, яка подається в рекламі як засіб проти запалення в яснах, а на ділі знімає лише симптоми. Тобто істинною лікувальною пастою не є. У цьому випадку біль і кров після чищення зубів зникнуть з часом, але причина запалення не зникне. Тоді хвороба може без явних проявів перейти вже в стадію, коли зуби почнуть випадати.

Спеціальні — здатні потоншити емаль

Спеціальні пасти не лікують в повному розумінні слова, але призначені для вирішення якогось конкретного завдання: усунення потемніння емалі, нальоту курця, неприємного запаху з рота. Тут вже мова не про недугу, від якої треба позбутися, а про бажаний результат. Наприклад, можна захотіти змінити природний колір зубів. Вибрати спеціальну пасту допоможе зазначений на ній склад і маркування.

Такі зубні пасти також не слід застосовувати постійно, так як це може призвести до витончення емалі, а якщо в складі є фтор, до порушення бактеріальної флори ротової порожнини.

Якщо ваша мета – відбілювання, цей ефект досягається двома способами: добавкою в пасту особливих хімічних речовин (сечовини або перекису водню) або підвищеною абразивністю пасти (включенням очищувальних і шліфувальних частинок). Ступінь абразивності залежить від розміру «домішок»: великі означають високу ступінь. Цей показник вказується в більшості паст на тубі поруч з буквами RDA. При виборі ступеня «жорсткості» орієнтуються на тип емалі і вік покупця. При підвищеній чутливості зубів, для годуючих та вагітних, тих, хто протягом місяця проходив хімічне або лазерне відбілювання, рекомендують щадні засоби. Для курців зі стажем і завзятих любителів кави – високоабразивні.

Якщо ваше завдання – профілактика карієсу, важливий момент — такі зубні пасти містять фтор. Коли фтор проникає в емаль зубів, він сприяє фіксації фосфорно-кальцієвих сполук. Але якщо ви п’єте воду з надлишком фтору, надлишок цієї речовини може нашкодити. Небажані пасти з фтором і для дітей до 6 років. Але зубна паста з додаванням фтору буде найбільш ефективна в тому віці, коли дозріває емаль постійних зубів.

На кожен день – можлива алергія

У гігієнічні та лікувально-профілактичні зубні пасти можуть входити відбілюючі компоненти, вітаміни, речовини для зміцнення ясен, для свіжості дихання. Можуть включатися екстракти цілющих трав або витяжки з ефірних масел. Обов’язковою умовою для таких паст є здатність очищати зуби від нальоту. Ці компоненти не мають значущого впливу на стан зубів, просто допомагають підтримувати ротову порожнину в чистоті. Нашкодити собі таким нешкідливим засобом гігієни набагато складніше, але і тут бувають винятки. Наприклад, може розвинутися алергія на фітодобавки або на речовини, що забезпечують пінестисть зубної пасти. Тому і в цьому випадку важливо уважно читати склад зубної пасти, щоб запам’ятати, що вам «не пішло». Найчастіше алергія виникає не відразу, а при тривалому користуванні однієї і тією ж зубною пастою.

Застосовувати гігієнічні та лікувально-профілактичні зубні пасти можна протягом тривалого періоду, але стоматологи рекомендують періодично міняти пасту: наприклад, можна чергувати кілька улюблених марок кожен місяць.

Наталія Трохимець, Аліна Мірошникова

Натхнення: www.likar.info

 
Loading...
comments powered by HyperComments