Главная / Поради / Як складати бізнес-план: покрокова інструкція

Як складати бізнес-план: покрокова інструкція

 
 

При організації власного бізнесу потрібно обов’язково грамотно підійти до всіх питань, пов’язаних з цією справою. Одне з них — як скласти бізнес-план.

Будь-який проект містить в своїй основі якусь ідею, яка сама по собі цінності не несе, адже щодня більшість людей породжує десятки ідей. У будь-кого міг настати в житті такий етап, коли вона виникала, але для її втілення в життя не вистачало ні часу, ні сил, ні знань того, як правильно скласти бізнес-план. Саме для цього варто розібратися з тим, що ж це таке, для чого потрібно і як правильно підійти до його складання. Дана інформація може виявитися корисною для новачків і для підприємців, так як будь-який процвітаючий проект завжди має план досягнення цілей, які перед ним стоять. Якщо у вас буде все сплановано, це допоможе заощадити час і гроші.

Що таке бізнес-план

Отже, перед тим як складати бізнес-план, необхідно зрозуміти, що він повинен базуватися на конкретній меті, а не на мрії. Якщо конкретної схеми дій у вас немає, то мала ймовірність того, що ідея колись перейде в статус мети або реалізованої діяльності.

Будь-який термін має не одне, а безліч визначень. Перед описом того, як складати бізнес-план, потрібно зазначити, що дане поняття має таке визначення.

Бізнес-план являє собою керівництво у формі документа, що описує не тільки саму ідею проекту, а також бізнес-процеси та механізми, що використовуються для їх реалізації, спрямовані на досягнення цілей, які заявив автор документу.

Мета бізнес-планування

Як і у будь-якого іншого процесу, тут повинна бути конкретна мета. У такому випадку успіх проекту знаходиться в прямій залежності від сукупності трьох ключових факторів:

— точка «А», тобто усвідомлення того, на якому рівні ви перебуваєте на поточний момент часу;

— точка «Б», тобто чітке уявлення кінцевої мети, яка стоїть перед вами або вашою компанією;

— розуміння того, яка послідовність кроків потрібно для переходу з однієї точки в іншу.

Визначаючись, як складати бізнес-план, потрібно сказати про те, для чого він потрібен. Глобально в ньому виникає необхідність в двох випадках, при цьому в кожному з них він пишеться цілком за певним алгоритмом: бізнес-план для інвесторів, бізнес-план для себе.

Бізнес-план для інвестора

В даному випадку основне завдання документа полягає в тому, щоб довести спроможність проекту та ефективність використання вкладених в нього коштів. І тут зовсім не важливо, чи необхідне їх повернення, будь то грант, субсидія, кредит чи інше джерело. Якщо ви думаєте над тим, як правильно скласти бізнес-план для інвесторів, то тут акцент повинен робитися на логічність дій, які ви збираєтеся робити. Допускається легкий блеф в моментах, здатних забезпечити отримання фінансування. Можна щось прикрасити при написанні бізнес-плану, проте рамки варто дотримуватися і не переборщувати.

Готовий документ повинен бути логічним, чистим і акуратним. У ньому слід все гарно розписати, дати пояснення наведених фактів, а також вказати всю необхідну інформацію. Зовсім не завадить підготовлена комп’ютерна презентація, а також публічний виступ перед інвесторами. Саме тому перед тим, як скласти бізнес-план, зразок якого здався вам найбільш підходящим, необхідно визначити, для кого він пишеться в першу чергу.

Бізнес план для себе

Якщо при складанні цього документа для інвесторів ви конкретно прописуєте, скільки одиниць і якої техніки вам потрібно, показавши в таблиці сукупні дані, то при складанні плану для себе у вас немає такої необхідності. Отже, ви вже представили, як скласти бізнес-план. Приклад, який буде описаний, демонструє тонкощі підходу в різних випадках.

Для інвесторів ви пишете, що вам потрібно 10 таких комп’ютерів загальною вартістю 120 тис. грн. І це необхідність для відкриття бізнесу, а не просто бажання витягнути гроші. Коли бізнес-план складається для себе, ситуація відрізняється. Приміром, у вас з вашим партнером є на двох 3 комп’ютера, ще дещо можна знайти у родичів, просто дещо модернізувавши їх під ваші потреби. Це образний приклад, однак основний зміст повинен бути зрозумілий. Це все стосується наявних ресурсів, проте в інвесторів ви будете запитувати кошти на придбання нової техніки, за яку потім буде потрібно відзвітувати.

Особливості складання

Аналогічна ситуація стосується випадку, коли відкривається справа в області перевезення вантажів. У цьому разі перед тим, як скласти грамотний бізнес-план, потрібно вирішити важливе питання. Якщо він пишеться для інвесторів, то там вказується, наприклад, що для придбання 5 вантажних автомобілів вам потрібно 1 мільйон грн. В цьому випадку для нього буде хороший орієнтир у доцільності використання його коштів. Навіть при наявності у вас 1-2 автомобілів ви можете доповнити ними автопарк після проведення фінансування, щоб все в результаті були задоволені. Якщо в бесіді з інвестором ви говорите про необхідність покупки 5 таких автомобілів, але згадуєте, що 2 у вас є, при цьому 1 з них не повністю ваш, то це призводить тільки до дезорієнтації.

При написанні бізнес-плану для інвестора потрібно бути максимально чесним і все детально розписувати. Якщо це робиться для себе, то важливо робити акцент на ресурси, наявні у вашому розпорядженні, і такий план повинен складатися в повній відповідності з нинішніми реаліями.

 

Правила складання

Для початку слід провести попередній аналіз ситуації на поточний момент. Перед тим як скласти бізнес-план підприємства, вам потрібно зібрати воєдино інформацію, якою ви володієте, а якщо її буде недостатньо, то звернутися до сторонніх джерел або фахівців для заповнення утвореної прогалини. Технологія SWOT-аналізу добре зарекомендувала себе в якості способу попереднього аналізу перед бізнес-плануванням. Це досить проста в розумінні система, яка забезпечує чітке структурування всієї наявної інформації.

Що таке SWOT-аналіз

Під абревіатурою SWOT ховається наступне:

  • Strengths – сильні сторони;
  • Weakness – слабкі сторони;
  • Opportunities – можливості;
  • Threats – загрози.

Необхідність у такому аналізі виникає для оцінки внутрішніх та зовнішніх чинників компанії, а також для складання об’єктивної картини перед тим, як складати бізнес-план. Шаблон, який пропонується цією системою, містить цілий набір різнорідних показників. Наприклад, в розглянутому варіанті це можуть опинитися такі показники.

  • Сильні сторони:

— продукція володіє низькою собівартістю;

— команда проекту відрізняється високим професіоналізмом;

— у продукту або послуги компанії є інноваційний компонент;

— для продукту створена приваблива упаковка, а компанія надає послуги на високому рівні.

  • Слабкі сторони:

— немає власних приміщень для торгівлі;

— бренд мало хто впізнає серед потенційних покупців.

Під можливостями і погрозами ховаються характеристики зовнішнього середовища, на які компанія не може чинити прямого впливу, тому вони здатні впливати на результат роботи в майбутньому. У числі цих факторів можуть бути:

— обстановка в регіоні або країні політичного чи економічного характеру;

— соціально-культурне середовище, тобто характерні риси менталітету місцевого населення;

— демографічна ситуація;

— рівень розвиненості технологій там, де ведеться бізнес.

Після проведення аналізу всіх поточних умов вже складається комплекс потенційних можливостей майбутнього проекту.

  • Можливості:

— виробництво продукту компанії здійснюється з впровадженням нових технологій і матеріалів;

— можна розраховувати на отримання додаткового фінансування для реалізації проекту;

— дизайн продукту буде адаптований під вікові та культурні особливості в регіоні.

  • Загрози:

— в цьому сегменті ринку може відзначатися сильна конкуренція;

— на сировину для виробництва товару можуть бути встановлені завищені митні збори.

В результаті проведеного SWOT-аналізу можна переходити до опису розділів майбутнього документа. Отже, перед тим як скласти бізнес-план, зразок якого припав вам до душі найбільше, необхідно взяти за основу якийсь конкретний приклад. В даному випадку буде розглядатися антикафе, яке являє собою зовсім новий формат в закладах культурно-розважальної спрямованості.

 

Що таке антикафе

Суть таких закладів полягає в тому, що їх відвідувачі не замовляють напої або їжу за гроші, як у традиційному кафе, а здійснюють похвилинну оплату за перебування там. Це дозволяє їм грати в настільні ігри, відеоігри на X-BOX, користуватися доступом до мережі Wi-Fi, а також організовувати різноманітні заходи: корпоративи, дні народження, вечірки. Тут можуть проводитися розважальні або навчальні заходи: театральні або музичні вечірки, тренінги, курси іноземних мов, курси по грі на музичних інструментах та інше. У таких закладах заборонено розпивати спиртні напої і палити. Тепер можна говорити про те, як складати бізнес-план, зразок якого буде описаний.

Обов’язкові розділи документа

Щоб розуміти структуру бізнес-плану, потрібно визначитися, які в ньому повинні бути представлені розділи. Існує класичний варіант, який найчастіше використовується більшістю підприємців. Він включає такі розділи, як:

— вступна частина;

— частина з описом товарів або послуг майбутньої організації;

— проведений аналіз ринку та запропонована маркетингова стратегія;

— план майбутнього виробництва;

— організаційний план;

— бюджет, то є розділ, що містить фінансовий план;

— заключна частина, в якій прописуються результати і перспективи, очікувані від створюваного бізнесу.

Перед тим як скласти бізнес-план магазину або виробництва, необхідно провести невеличкий «мозковий штурм», в процесі якого ідея буде описана на 1-2 аркушах. Це потрібно для розуміння картини в цілому. Після цього вже можна переходити до більш докладного опису всього, що буде входити в документ. Перед тим, як скласти бізнес-план, приклад якого можна знайти досить просто, варто зібрати максимум інформації, що стосується теми проекту, тобто майбутнього підприємства. Такими даними можуть бути наступні:

— аналіз галузі, в якій є кількісні показники;

— способи, що використовуються для просування ваших послуг або товарів;

— конкуренти, наявні на ринку на поточний момент;

— розміри податків, актуальні для вашої компанії;

— технології, які використовуються в обраній галузі.

Крім всього цього, потрібно оцінити ресурси майбутнього проекту, зокрема, фінансові, часові, інтелектуальні, кадрові та інші. За допомогою такої інформації можна скласти бізнес-план самостійно, не займаючись попутними пошуками матеріалів для його розділів. Це дозволить заощадити багато часу, а також дасть хороші результати.

Вступна частина (резюме)

Тепер ви знаєте, як скласти бізнес-план самостійно, тому можете починати з резюме. Цей розділ призначений для формування у інвесторів позитивного враження, а також дає загальну характеристику. Тут викладаються головні моменти, а розмір резюме повинен становити 2-4 сторінки. Писати його рекомендується вже після складання всього бізнес-плану, оскільки в ньому буде міститися «вичавка» з усіх розділів.

Опис товарів і послуг

Перед тим як скласти бізнес-план виробництва, необхідно визначити, що буде виготовлятися. Далі це і описується:

— основні товари або послуги майбутньої компанії і другорядні;

— знімки продукції;

— опис того, яким повинен бути ваш споживач;

— виявлення аналогів на цільовому ринку;

— опис моделі формування ціни;

— складання таблиці, в якій будуть детально описані всі товари.

Цей аналіз дозволить не тільки чітко розуміти, що і для кого буде проводитися, але і допоможе визначитися з ринками збуту.

Аналіз ринку та маркетингова стратегія

Для повного опису цього розділу можна поставити перед собою кілька важливих питань:

— які ринкові умови для вашої компанії;

— конкуренти в даній області;

— використовувані конкурентами методи просування;

— передбачувані інструменти для просування вашої продукції;

— чи є у вашого бізнесу залежність від сезонності.

В кінці обов’язково потрібно скласти приблизний план продажів, розділивши його за кварталами, щоб розуміти, про якому потенційному обсязі виручки і чистого прибутку йде мова.

Виробничий план

Як скласти міні-бізнес-план для організації, яка буде займатися безпосереднім виробництвом? Для цього потрібно вказати наступну інформацію:

— обсяг необхідних виробничих потужностей;

— послідовність впровадження обладнання;

— передбачувана динаміка нарощування майбутнього виробництва;

— способи доставки необхідних матеріалів;

— вид всього виробничого процесу у вигляді наочної схеми.

Інші розділи бізнес-плану містять інформацію, яка має чимале значення, але при цьому вимагає особливої уваги до себе. Готовий документ дозволяє краще зрозуміти, які перспективи у створюваної організації, а також дає інвесторам необхідні відомості про проект.

Натхнення: www.syl.ru

 
comments powered by HyperComments