Главная / Людина / Як змінилися люди за останні 100 тисяч років

Як змінилися люди за останні 100 тисяч років

Життя на Землі постійно розвивається. Процес, який називається еволюцією, практично ніколи не зупиняється, хоча здавалося б, у живих копалин є своя думка з цього приводу. Наш біологічний вид Homo sapiens до живої копалини абсолютно точно не має жодного стосунку. Невже ми все ще еволюціонуємо? Насправді – так, кажуть вчені.

224c5ebe3d8aa157e4cbd5454777e06a
За останні 100 тисяч років люди накопичили чимало змін, причому які не тільки ховаються в глибинах їх генотипу, але і відмінно помітні неозброєним оком.

Тисячі генів людини змінюються від року до року, від покоління до покоління. Наприклад, наш мозок став меншим за обсягом, але більш ефективним. А очі набули блакитного кольору. Так, блакитні очі – прикмета недавнього часу. Як кажуть нам дані генетичного аналізу, перша блакитноока людина з’явилася від 6 000 до 10 000 років тому десь у регіоні Чорного моря. З якоїсь причини цей фенотип став дуже популярним, приблизно на 5% підвищуючи шанси на розмноження, і сьогодні на планеті живе вже півмільярда блакитнооких людей.

Іншим яскравим прикладом еволюції є поява гемоглобіну S (HgbS). Ця генетична мутація робить людей несприйнятливими до малярії, але одночасно загрожує іншою хворобою – серповидно-клітинною анемією. Справа в тому, що в ряді тропічних регіонів малярія є вбивцею людей номер один. Тому рано чи пізно повинна була з’явитися мутація, що захищає від цієї страшної хвороби. І вона справді з’явилася, збільшивши стійкість еритроцитів до малярійних паразитів. На жаль, ця ж мутація викликає серповидно-клітинну анемію – хворобу, яка проявляється при нестачі кисню або високих аеробних навантаженнях. Гарна новина полягає в тому, що стійкість до малярії надають і багато інших генів, крім того, сьогодні ми спостерігаємо появу нових мутацій, що підвищують стійкість до таких страшних хвороб, як проказа і туберкульоз.

Читайте також: 

Ще одне еволюційне надбання – генетична толерантність до молочного цукру – лактози. Первісна людина харчувалася молоком тільки в ранньому дитинстві, і фермент лактози, що розщеплює молочний цукор, переставав вироблятися у неї вже у віці декількох років. З часом деякі групи населення почали використовувати в їжу молочні продукти, і в цих популяціях вироблення лактози почало розтягуватися на все більший термін, зрештою зберігаючись і у дорослих, і навіть старих особин. Як і слід було очікувати, ця риса частіше проявляється в тих регіонах, де молочне тваринництво виникло давно, а молоко встигло стати важливою частиною раціону харчування. Толерантність до молока, як передбачається, з’явилася в період від 3 000 до 8 000 років тому, але в даний час зустрічається у майже 95% жителів Північної Європи.

Наші зуби теж змінюються. Все більше і більше людей обходяться без зубів мудрості, які з’являються пізніше звичайного або не з’являються зовсім. На думку антропологів, зуби мудрості були корисні в часи, коли люди не готували їжу, а харчувалися грубим і жорстким кормом, що приводило до швидкого зносу корінних зубів. Саме на заміну зношеним молярам і призначалися зуби мудрості. Сьогодні вже 35% людей не мають зубів мудрості. Гени, які беруть участь у цьому процесі, поки невідомі, так що повної впевненості в розумінні механізму цієї втрати у дослідників немає.

Так як же ми будемо виглядати через тисячоліття? Можливо так, як на картинці до цієї статті. А можливо, зовсім по-іншому. Навіть якщо ми проігноруємо нові технології та різні напрямки тиску відбору, еволюція обов’язково змінить наших нащадків за допомогою все тих же мутацій. 10 000 років тому ні у кого не було блакитних очей. Хто може вгадати, що еволюція приготує у наступні 10 000 років?

 

 
comments powered by HyperComments