Главная / Всесвіт / Чому неможливий інопланетний розум?

Чому неможливий інопланетний розум?

Відкриття величезної кількості потенційно заселених екзопланет знову піднімає відомий парадокс Фермі: чому ми досі не вступили в контакт з інопланетянами? Можливо, кліматологи нарешті змогли дати зрозумілу відповідь.

Великий фізик XX століття Енріко Фермі, коли його запитали про можливість існування інопланетних цивілізацій, відповів зустрічним запитанням: «Ну і де ж вони?».

foto_cikavosti_12.06.2014-03_500

На думку вченого, будь-який розум, досягнувши рівня міжзоряних польотів, неминуче за короткий (за космічними мірками) проміжок часу заполонив всю Галактику, включаючи і нашу Землю.

Ну і де ж вони? — питається у популярному парадоксі Фермі.

Відповісти на нього з того часу намагалися багато фахівців. Деякі з них сумніваються в принциповій можливості міжзоряних польотів, інші вважають, що будь-яка розумна цивілізація, врешті-решт, повинна самознищитися.

Кожне відкриття нової потенційно населеної екзопланети заново піднімає питання про неземний розум. За сучасними розрахунками, один тільки Чумацький Шлях повинен налічувати сотні мільйонів планет, придатних для виникнення життя.

Читайте також: Інопланетяни: людство дике та неосвічене

Зовсім недавно була виявлена скеляста екзопланета, що по масі дорівнює 17 Земель. Раніше вважалося, що на таких небесних тілах атмосфера повинна бути настільки щільною, що показники температури і тиску у поверхні не дозволять виникнути на них життю.

Однак, як виявилося, у «Мега-Землі» порівняно тонкий атмосферний шар, а це означає появу зовсім нової великої категорії потенційно населених світів.

Так чому ж у людства не було досі контакту з інопланетним розумом?

Цілком можливо, що виною тому кліматичні зміни. При цьому розуму не обов’язково самознищуватися, постійно підвищуючи температуру біосфери. Зоряна еволюція може призвести до того, що клімат, який підходить для розвитку життя, може погіршитися ще задовго до того, як на планеті виникне розум.

Але як же в такому разі пояснити факт нашого існування на Землі?

Згідно з розрахунками, температура поверхні Сонця за останні 500 млн років підвищилася на 4%, а значить, на Землі температура повинна була піднятися на 10°C. Однак сучасні геологічні дані свідчать, скоріше, про зворотний ефект.

Якщо екстраполювати дані на всю історію існування життя на Землі, за 4 млрд років середня температура зросла б на 100°C, тобто перші живі організми мали з’явитися у вічній мерзлоті. Але наукою достеменно встановлено, що вже в той час наша планета була покрита океанами.

Відповідь, яку дають вчені, проста і разом з тим дивна: Землі неймовірно пощастило. Геологічні, а потім і біологічні процеси, що відбуваються на нашій планеті, паралельно компенсували зростаючий потік тепла від Сонця.

Читайте також: Чого не вистачає для пошуку позаземного життя?

Земна атмосфера розвивалася таким чином, що вона все ефективніше відбивала сонячні промені, підтримуючи протягом мільярдів років ідеальний помірний клімат, необхідний для розвитку життя на планеті, еволюція якої, зрештою, призвела до виникнення розумного біологічного виду — людини.

Малоймовірно, що серед сотень мільйонів потенційно населених світів знайдеться велика кількість планет, здатних регулювати свій клімат протягом досить довгого проміжку часу до появи розумних видів. Цілком можливо, що саме в цьому і полягає розгадка парадоксу Фермі.

 
comments powered by HyperComments