Главная / Людина / Китайські біологи відкрили «ген довголіття»

Китайські біологи відкрили «ген довголіття»

Команда вчених Інституту нейробіології Китайської академії наук виявила перший генетичний шлях, який зумовлює природну мінливість старіння черв’яків. Це відкриття дозволить уповільнити процес вікових змін в людині.

Експерименти проводилися на прозорому круглому хробаку Caenorhabditis elegans приблизно 1 мм завдовжки, який живе в ґрунті в помірному кліматі. Він вважається базовою моделлю для вікових досліджень, оскільки володіє ясним генетичним профілем і короткою тривалістю життя — в середньому 3 тижні. В процесі старіння ці черв’яки виявляють різну ступінь зниження здатності до розмноження, апетиту і рухливості.

Біологи виявили, що комбінація певних генів, що кодують нейропептиди та їх рецептори, управляє стресовою реакцією «гену довголіття», який регулює темпи старіння. Чим активніше кодує ген і чим сильніше ген-рецептор, тим швидше настає старість, пишуть вчені в журналі Nature.

Поки вчені не виявили такі ж нейропептиди, які є у цього черв’яка, в організмі людини. «Але ми знаємо, що еволюція тварин консервативна, і якщо ми продовжимо дослідження, ми з імовірністю виявимо, що механізми, що лежать в основі темпів старіння ссавців, не відрізняються від механізмів у хробаків», — переконаний Мумін Пу, директор інституту.

На їх думку, дослідження генетичних можливостей продовження молодості стали дуже актуальні зараз, коли середній вік населення всього світу, а особливо азіатських країн, швидко зростає. Згідно з даними ООН, число людей за 60 років у цьому році зросла до 1 млрд, а до 2100 року складе 3,1 млрд, пише China Daily.

«Коли люди живуть довше, вони починають більше піклуватися про здорову старість, тобто про те, щоб залишатися здоровим і бадьорим і зберегти якість життя на заході днів, як це вдається деяким щасливчикам», — вважає Цай Шицин, один з учасників експерименту.

На думку групи американських вчених, старіння перемогти неможливо, воно закладено в нас на клітинному рівні. На рівні математики вони довели, що спроба виправити еволюцію може лише погіршити.

Натхнення: hightech.fm

 
comments powered by HyperComments