Главная / Земля / Кити викидаються на берег через сонячну активність

Кити викидаються на берег через сонячну активність

Випадки «самогубства» китів, які викидаються на берег, відбуваються постійно, проте до цих пір погано зрозумілі. Одні фахівці пов’язують їх з добровільним відходом при важкій хворобі, що дозволяє заощадити ресурси зграї, яка зазвичай піклується про хворих. Інші кажуть, що це – результат простої випадковості попадання на мілину під час полювання.

У новій роботі німецьких вчених китові самогубства пояснюються… активністю Сонця. Стаття Клауса Ванселова (Klaus Vanselow) і його колег з Університету Кіля опублікований в International Journal of Astrobiology. Автори звернулися до недавньої загибелі відразу 29 кашалотів, які в січні 2016 р. викинулися на берег Північного моря. Вони звернули увагу на те, що незадовго – у двадцятих числах грудня 2015 р. – на Сонці була зареєстрована ціла серія спалахів інтенсивністю М1 і вище.

На думку німецьких фізиків, це навряд чи простий збіг. Такі події призводять до викиду Сонцем великих об’ємів плазми, випромінювання та потоків швидких частинок. Досягаючи орбіти Землі – одні раніше, інші трохи пізніше, – вони взаємодіють з її атмосферою і глобальним магнітним полем. В результаті можуть виникати полярні сяйва і геомагнітні бурі, пов’язані з дестабілізацією силових ліній магнітного поля Землі.

За розрахунками Ванселова і його співавторів, це сталося і в грудні 2015 р., коли зсув силових ліній геомагнітного поля в Північному морі в районі Норвезької траншеї перевищила 460 км. Відомо, що китоподібні, як і багато інших морських тварин, багато в чому покладаються на геомагнітне поле для навігації в океані. Тому логічно припустити, що порушення його структури цілком здатні дезорієнтувати їх як неправильні координати GPS можуть заводити автомобілістів куди завгодно. Відчуваючи напрямки силових ліній, кашалоти попрямували прямо на мілководдя, вибратися з якого їм вже не вдалося. Вчені відзначають, що загиблі тварини були ще молодими й недосвідченими, родом з відкритого океанського регіону Азорських островів, і в обмежених умовах Північного моря порушення навігації цілком могло виявитися фатальним.

«Кашалоти – дуже великі тварини, що мешкають у відкритому океані, так що якщо вони і заплутаються, то можуть плисти в невірному напрямку днями, а потім просто скорегувати курс, – говорить Клаус Ванселов. – Але в морі між Шотландією і Норвегією досить проплисти трохи, і буде вже пізно – вони в пастці».

 
comments powered by HyperComments