Главная / Земля / Ісландію колонізували швидше, ніж вважалося раніше

Ісландію колонізували швидше, ніж вважалося раніше

Вже до 800 році нашої ери там існували дерев’яні довгі будинки, що вимагало завезення в пустельну Ісландію будівельного лісу.

996d6f266336ec7a80b1242b349074ca
Археологи на чолі з Б’ярні Ейнарссоном (Bjarni Einarsson) з Копенгагенського університету (Данія) виявили у Східних фіордах Ісландії сліди перебування людини, датовані 800 роком нашої ери. Це істотно раніше, ніж загальноприйнята на сьогодні дата заселення цього північного острова. Відкриття показує, що рух скандинавів на захід через Атлантику почався значно раніше і просувався досить швидко. Про дослідження пише Iceland Review.

Вчені відзначають, що знайдений інвентар і сліди особливого типу споруди — довгого будинку (longhouse) — є типовою для скандинавської матеріальної культури того часу. Серед знахідок, зроблених в останні тижні — точило, перлини, срібна монета (фактично шматок срібла без яскравих нумізматичних ознак) і ряд інших предметів.

Радіовуглецевий аналіз фрагментів обгорілої деревини всередині будинку вказав на 800 рік нашої ери. Археологи відзначають, що раніше подібні знахідки з тим же датуванням нещодавно були зроблені і поблизу Рейк’явіка, але їх ізольованість не дозволяла впевнено заявити про більш раннє заселення острова. На цей раз в ході розкопок виявили кам’яний посуд. В ту епоху робити посуд з каменю було не прийнято майже ніде в Європі — північна Скандинавія була чи не єдиним винятком. Можливо, саме поселенці з цього регіону залишили виявлені довгі будинки. Що незвично, не вдалося знайти жодних кісток тварин. По всій видимості, поселення було не фермою, але тимчасовою стоянкою рибалок або моряків.

Читайте також: 

Питання про дату відкриття Ісландії людиною є досить складним. За скандинавськими сагами, воно сталося близько 874 року нашої ери, після того, як громадянська війна в Норвегії привела до влади короля Гаральда I. Багато родів, які побоювалися винищення з боку короля, тікали в пошуках нового місця для життя. Першопоселенцем серед них вважається Інгольф Арнарсон, що мешкав в районі сучасного Рейк’явіка в 874 році. Нова знахідка також вказує на те, що Арнарсон міг мігрувати на острів з сім’єю не наосліп, а керуючись якимись відомостями від анонімних джерел, які побували там набагато раніше.

Однак є ряд вказівок на те, що на острові люди бували і раніше. Ряд давньогрецьких і римських джерел згадують острів Туле, чий географічний опис дуже схожий з Ісландією. Крім того, ще в 1940-х там знаходили римські монети III століття нашої ери. В теорії їх могли завезти і вікінги, але зазвичай вони не зберігали монети такої давнину в силу того, що вони не мали вільного ходіння. Більш типовим рішенням для скандинавів була б переплавлення монет (вагові злитки металу були поширеним засобом обміну серед них).

Ранньосередньовічні житія ірландських святих також вказують на відвідування ними великого острова далеко на північно-заході від Ірландії. Таким чином, досі важко виключити ймовірність, що люди бували на острові і раніше 800-х років.

 
comments powered by HyperComments