Главная / Здоров'я / Компрес при ангіні: чи буде корисним прогрівання горла?

Компрес при ангіні: чи буде корисним прогрівання горла?

З дитинства всі чудово пам’ятають: якщо болить горло – потрібно накласти компрес. Компреси при ангіні – явище досить поширене. І з чим тільки не роблять пов’язки на горло дітям і дорослим! Але чи є реальна користь від обмотування шиї зігрівальним компресом, або ангіну все-таки краще лікувати зсередини? Спробуємо пролити світло на це питання.

Що таке ангіна?

Ангіна – це запальне захворювання мигдаликів (скупчення лімфоїдної тканини в області горла і носоглотки). Запалення мигдаликів найчастіше буває викликано стрептококовими і стафілококовими бактеріями. Ангіна починається дуже швидко, з високої температури, різких болів у горлі, на поверхні мигдалин з’являються гнійники (нальоти), а процес ковтання викликає різкі больові відчуття.

 

Ще одним яскраво вираженим симптомом ангіни є збільшення та болісність лімфовузлів — переднешейних (донизу від вуха) і під нижньою щелепою.

Допомагають компреси при ангіні?

Лікування ангіни передбачає, в першу чергу, постільний режим і курс антибіотиків. Одними компресами і ополіскувачами хворобу не перемогти. Друге, що потрібно пам’ятати: ангіна, яку не лікують взагалі або яку лікують неправильно, дуже часто дає ускладнення, оскільки саме стрептококи вражають серце, суглоби і нирки.

Зігріваючі компреси при ангіні можуть бути лише допоміжним методом терапії, покликаним полегшити больові відчуття в горлі при ковтанні.

По-перше, варто відразу усвідомити: будь-які зігріваючі компреси будуть безпечними та ефективними для лікування тільки при відсутності підвищеної температури тіла.

По-друге, найбільш ефективними при лікуванні ангіни є вологі зігріваючі компреси. Вони сприяють посиленню кровообігу, зниженню больових відчуттів в мигдалинах, зменшенню запального процесу.

Ефективні компреси при ангіні

Найбільш поширеним компресом при ангіні є вологий спиртовий компрес. Для його правильної постановки необхідно замотати шар вати в кілька шарів марлі і просочити компрес розчином спирту. Компрес накладають на поверхню горла, зміцнюють компресійною тканиною і пов’язують зверху вовняний шарф.

Необхідно враховувати, що при постановці лікувального зігріваючого компресу його слід накладати на підщелепну задньобокову поверхню шиї, виключаючи із зони лікувального впливу область щитовидної залози. Поставлений таким чином компрес повинен надавати благотворний вплив протягом 3-4 годин.

При сильних болях в області підщелепних лімфовузлів полегшити відчуття допоможе компрес з димексидом (1 частина ліків на 3 частини теплої води) або фурациліном (1 до 5). Рекомендується тримати такий компрес на горлі протягом 1 години.

Про цілющі властивості меду людям відомо давним-давно. Медовий компрес на горло допомагає розширити шкірні капіляри. При цьому вони рефлекторно розширюються і в органах і тканинах, що знаходяться глибоко. Якщо покласти такий компрес на горло при ангіні, то поліпшення кровообігу відбудеться не тільки на шкірі шиї, але і в тканинах мигдаликів.

Для постановки компресу в домашніх умовах мед необхідно розвести горілкою в пропорції 1 до 1. Отриманим розчином потрібно просочити ватно-марлеву пов’язку, а потім накласти на горло так само, як і спиртовий компрес. Користь від такого компресу характеризується наступними явищами:

 • разом з припливом крові збільшується доставка кисню до тканин мигдаликів;
 • зменшиться місцевий набряк;
 • зникає біль у горлі;
 • розсмоктується запальний осередок;
 • прискорюється виведення токсинів (отрут) із запалених мигдаликів;
 • відбувається масова загибель збудників ангіни – стафілококів і стрептококів.

Коли постановка компресів протипоказана

Застосування компресів протипоказано при гнійній ангіні, так як тепло від них сприяє розвитку гнійних процесів. Також не можна ставити компреси, якщо ангіна супроводжується такими патологіями як:

 • запалення шкіри (дерматити), а також рани, садна або інші пошкодження в місці накладення;
 • серцево-судинні захворювання;
 • перенесені порушення мозкового кровообігу та інші неврологічні розлади;
 • алергія на будь-який зі засобів, що входять до складу компресу;
 • висока температура;
 • порушення згортання крові;
 • туберкульоз;
 • злоякісні пухлини будь-якої локалізації.

Компреси при ангіні ні в якому разі не слід розглядати як панацею. І перед їх застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися з фахівцем.

Натхнення: www.likar.info

 

 
comments powered by HyperComments