Главная / Екологія / Мережі доріг рвуть екологію Землі на частини (відео)

Мережі доріг рвуть екологію Землі на частини (відео)

Негативний вплив людини на навколишнє середовище неймовірно багатогранний. Але далеко не всі люди замислюються над тим, що, завдаючи шкоди природі, вони в підсумку роблять гірше самі собі, ставлячи під загрозу своє нормальне існування на планеті.

36e9e469bdef9d3ee66c7e77484e357e

Один з таких факторів – це дороги. Так, без них не обійтися, але вплив цієї невід’ємної складової діяльності людини на природу необхідно знати і враховувати. Справа в тому, що як тільки починається будівництво дороги і особливо коли вона входить в експлуатацію, екосистема, через яку вона прокладена, неминуче змінюється. І чим далі, тим сильніше. Навколо магістралі починають селитися люди, вона обростає безліччю відгалужень, вирубуються ліси, руйнуються водні шляхи, скорочуються місця проживання тварин і цей список можна продовжувати досить довго.

Екологи, тверезо оцінюючи ситуацію, роблять спроби проаналізувати її, зробити прогноз на майбутнє і виробити концепцію дій, що влаштовує всі сторони, для максимального збереження природи.

Так, міжнародна команда дослідників, очолювана П’єром Ібішем (Pierre Ibisch), у рамках вирішення цієї задачі склала першу глобальну карту областей, вільних від будь-яких доріг, причому не тільки від зареєстрованих, але і стихійних, а також нелегальних.

Згідно з новою оцінкою, на Землі прокладено близько 36 мільйонів кілометрів доріг. Вони розрізають сушу більш, ніж на 600 тисяч шматків, половина з яких менше одного квадратного кілометра. Всього 7% з них мають площу понад 100 квадратних кілометрів, сюди входить зона тундри і бореальні ліси (тайга) Північної Америки і Євразії, а також деякі тропічні області Південної Америки, Африки і Південно-Східної Азії.

«Наша глобальна карта визначає місцезнаходження найбільш цінних ділянок бездоріжжя, — розповідає доктор Ібіш. – У багатьох випадках вони являють собою збереженні ділянки колись великих функціональних екосистем, які мають ключове значення для екологічних процесів, таких як регулювання гідрологічного циклу і клімату».

Створення глобальної карти доріг – це колосальна праця. Але на даний момент проект все ж не можна вважати завершеним. Дослідники просили офіційні дані по дорогах, а також ідентифікували їх на супутникових картах і навіть вдавалися до даних краудсорсингових проектів.

Але є країни, наприклад, Швейцарія, де будь-яка стежка задокументована, і є Борнео, де, крім офіційних доріг, є вдвічі більше незаконних, які не нанесені на офіційні карти. І з супутниковими знімками не все так гладко. Наявний на даний момент алгоритм ідентифікації іноді приймає за дороги те, що ними не є і явно потребує доопрацювання.

Як би там не було, але початок доброї справи покладено, і вчені сподіваються, що з часом всі недоліки будуть усунені. Головною метою проекту автори вважають залучення уваги громадськості до проблеми збереження біорізноманіття з нової сторони.

На жаль, в конвенцію ООН про біологічне різноманіття не входить стратегія захисту ділянок суші, вільних від доріг. При цьому за деякими даними до 2050 року їх мережа збільшиться на 60%. Вчені закликають ООН в терміновому порядку звернути особливу увагу на захист незайманих територій, поки не стало надто пізно.

 
comments powered by HyperComments