Главная / Екологія / Мусони очищають повітря над Південною Азією, розносячи забруднення по всьому світу

Мусони очищають повітря над Південною Азією, розносячи забруднення по всьому світу

Щороку під час сухого зимового сезону Південну Азію накриває пелена пилу і смогу, відома як Азійська коричнева хмара, а з початком весни зловісний серпанок зникає як за помахом чарівної палички. Тепер міжнародна команда на чолі з вченими з Інституту хімії імені Макса Планка з’ясувала, що очищають повітря над регіоном тропічні мусони, але при цьому вони ж розносять забруднюючі речовини по всьому світу.

Мусони переміщують величезні повітряні маси і відіграють вирішальну роль у формуванні клімату Південної Азії. Влітку ці вітри направляють вологий океанічний повітря в бік Гімалаїв і несуть з собою грозові хмари, які протягом декількох місяців рясно поливають регіон дощами. Взимку мусони розгортаються в протилежному напрямку, «підживлюючи» сухий сезон.

Основним джерелом забруднення повітря над територією Індії, Пакистану і Китаю є спалювання природного палива. Наприклад, викиди оксиду азоту та діоксиду сірки за останнє десятиліття тут збільшилися на 50%. Вчені давно підозрювали, що потужні повітряні потоки можуть піднімати пил і шкідливі гази вище хмар, звідки вони спокійно поширюються на всіх можливих напрямках.

Щоб точніше простежити за цими переміщеннями Йос Лелівельд (Jos Lelieveld) і його колеги підняли в повітря літак HALO. Ця унікальна лабораторія для вивчення клімату може злітати на висоту п’ятнадцяти кілометрів і долати понад восьми тисяч кілометрів, що дозволяє обстежити найбільш віддалені куточки планети.

У липні і серпні 2015 року дослідники пролітали крізь потоки мусонів, аналізуючи склад атмосфери за допомогою специального набору датчиків. При цьому команда в рамках проекту не стала обмежуватися південними регіонами Азії, і також провела дослідження над Близьким Сходом, Північною Африкою і східною частиною Середземного моря.

У результаті була побудована модель, яка демонструє переміщення в атмосфері таких речовин як діоксид сірки, оксид азоту, озон, аерозолі, хлорвмісткі молекули, вуглеводні та продукти їх розкладу. У статті, опублікованій авторами у виданні Science, повідомляється, що основними переносниками забруднюючих речовин пов’язані з мусонами антициклони, які піднімають частинки на висоту 15 кілометрів, а потім забирають на багато тисяч кілометрів. При цьому головним джерелом забруднення є не Китай, а Індія.

Крім того, вчені виявили всередині антициклонів підвищений рівень гідроксильних радикалів, які окислюють шкідливі частинки і прискорюють їх «вимивання» з атмосфери. Правда, у цього ефекту існує і зворотна сторона: окислені частинки можуть об’єднуватися та утворювати нові аерозолі, які також розсіюються по всій планеті.

«Атмосферний очисник – гідроксильні радикали – утворюється, коли озон і вода руйнуються під впливом сонячного світла, — пояснює один з авторів дослідження Андреас Хофцумахауз (Andreas Hofzumahaus) з Юліхського дослідного центру. – Зазвичай при реакції радикала з забруднювачем, він втрачає свої властивості, але в присутності оксиду азоту може відновлюватися і продовжувати очищати атмосферу від шкідливих викидів».

Оксид азоту ж з’являється в повітрі під час ударів блискавок. А оскільки весняні мусони часто супроводжуються грозами, запаси цієї речовини на великій висоті оновлюються, і гідроксильні радикали постійно відновлюються, щоб знову видаляти шкідливі домішки.

 
comments powered by HyperComments