Главная / Всесвіт / На орбіті Марса знайдені залишки загиблої планети

На орбіті Марса знайдені залишки загиблої планети

Молода Сонячна система була куди більш неспокійним місцем, ніж сьогодні. Сама зірка була не такою стабільною, навколо неї рухалося набагато більше комет і астероїдів, пилу і самих планет. Залишки невеликої «вимерлої» планети виявили астрономи планетарію Північної Ірландії Апостолос Христо (Apostolos Christou) і Галін Борісов (Galin Borisov).

У статті, опублікованій в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, вчені звертають увагу на популяції троянських астероїдів Марса. Гравітаційно пов’язані з планетою, вони рухаються з нею по орбіті навколо Сонця, залишаючись в точках, де тяжіння планети і Сонця взаємно врівноважуються. Троянці відомі у Юпітера, Землі та інших планет, у Марса їх виявлено трохи менше десятка.

Христо і Борісов використовували спектрограф X-SHOOTER, встановлений на розташованому в Чилі телескопі VLT, а також болгарський телескоп Rozhen для спостережень. Об’єктами для роботи стали марсіанські троянці (385250) 2001 DH47 і (311999) 2007 NS2, які вчені порівняли з іншим великим об’єктом цієї групи – (5261) Еврика. Еврика – єдиний троянський астероїд Марса, залишається в точці L5 і рухається по орбіті трохи позаду планети; інші 7-8 астероїдів знаходяться в L4 і рухаються попереду Марса. Їх розділяють мільйони кілометрів, тим не менш, склад всіх трьох тіл виявився надзвичайно близький.

Спектр, отриманий у видимому, а також ближніх інфрачервоному і ультрафіолетовому діапазонах, дозволив віднести об’єкти до астероїдів досить рідкісного класу А, багатих олівіном. Автори статті міркують про можливу причину такої близькості. Швидше за все, вона пов’язана з загальним походженням всіх трьох астероїдів. Всі вони можуть бути залишками планетезималі – «зародка» планети, який утворився колись у внутрішніх областях Сонячної системи, але так і не зміг вирости до повноцінної планети, а розвалився на частини ще до того, як сформувався сам Марс. Деякі з цих фрагментів, що збереглися до цих пір, як скам’янілості виду, який не пережив якесь вимирання.

 
comments powered by HyperComments