Главная / Земля / Прихована загроза вулканів Антарктиди

Прихована загроза вулканів Антарктиди

Мрія планетологів — зняти з Землі кірку як з апельсина і подивитися, що таїться в її глибинах. Ми живемо на поверхні планети, яка реагує на події всередині, постійно деформуючись, тріскаючись.

2b0dbf1ac40c3480e01dd0184bff62f6

Контраст між поверхнею і глибинами Землі ніде не виражений настільки сильно, як в Антарктиді. Чому на крижаному континенті утворилися вулкани і що це може означати для танення антарктичних льодів?

Ендрю Ллойд встановив дослідні сейсмометри на Західно-Антарктичній рифтовій системі і Землі Мері Берд під час літа в південній півкулі в 2009-2010 рр. Потім учений повернувся в кінці 2011 року і проїхав на снігоході більше 1600 км, щоб отримати цінну інформацію. Дані інструментів, отримані завдяки відображенню глибинних землетрусів з січня 2010 року по січень 2012 року, знайшли застосування для створення карти швидкості поширення сейсмічних хвиль під рифтової долиною.

На картах видно гігантський міхур супергарячої гірської породи на глибині майже 100 км під горою Сідлі — останньому з ланцюга вимерлих вулканів на Землі Мері Берд. Вчених здивувало, що прилади показали наявність гарячої гірської породи під западиною Бентлі — глибоким басейном, який розташований на протилежному кінці рифта від Сідлі. Гаряча порода вказує на те, що ця частина рифтової систем була активна зовсім недавно.

«Якщо прибрати весь лід, Західна Антарктида підніметься і більша частина її буде майже на рівні моря. Але більш вузькі і глибокі басейни залишаться нижчими, — говорить Ллойд. — Западина Бентлі, найнижча точка на Землі, не покрита океаном, знаходитиметься на 1,5 км нижче рівня моря, якщо прибрати весь лід».

Теплові потоки в земній корі вимірюються в 34 тисячах різних місць у світі. В Антарктиді таких вимірювальних пунктів всього близько дюжини.

Під час польових антарктичних сезонів 2014-2015 рр. Ллойд розгорнув ще 10 сейсмічних станцій, які разом з сейсмометрами, встановленими британцями, допоможуть скласти карту глибин цього найважливішого регіону

 
comments powered by HyperComments