Главная / Здоров'я / Сірчана пробка: новий погляд на стару проблему

Сірчана пробка: новий погляд на стару проблему

З такою, начебто, несерйозною проблемою, як сірчана пробка у вусі, щорічно стикається близько 5 % людей. Проблема є досить поширеною. Про це можна судити хоча б по кількості статей з назвами типу «як дістати сірчану пробку в домашніх умовах». У даному матеріалі ми хочемо поглянути на проблему під дещо іншим кутом і пояснити вам, чому при виникненні сірчаної пробки краще звернутися до фахівця. Отже, почнемо з головних питань:

Навіщо взагалі сірка у вухах?

Вушна сірка являє собою суміш з секрету сірчаних і сальних залоз, а також відмерлих частинок шкіри зовнішнього слухового проходу. Вона зволожує зовнішній прохід і забезпечує їй захист від впливу негативних зовнішніх факторів.

Основними компонентами вушної сірки є ліпіди, холестерин і жирні кислоти. Завдяки такому складу сірка не розчиняється у воді і є природним мастилом, що перешкоджає висиханню тонкого епітелію зовнішнього слухового проходу і барабанної перетинки. Наявність у складі вушної сірки жирних кислот, ферментів, лізоциму та імуноглобулінів забезпечує антибактеріальну та протигрибкову функцію сірки.

 

Причини утворення сірчаної пробки?

У нормі вушна сірка видаляється мимовільно при рухах скронево-нижньощелепного суглоба. Однак у певних умовах очищення зовнішнього слухового проходу від накопичення секрету може, й утворюється сірчана пробка.

Серед причин її утворення слід виділити:

— вроджені чи набуті особливості анатомії зовнішнього слухового проходу (звуження і виражений вигин його кісткової частини);

— природну схильність до гіперсекреції сірки;

— захворювання та реконструктивні втручання в цій галузі;

— використання слухових апаратів;

— тривале перебування у запилених умовах;

— надлишковий ріст волосся всередині слухового проходу;

— неправильний гігієнічний догляд за зовнішнім вухом.

Кожна з цих причин безпосередньо або опосередковано (механічно або через зміну біохімічного складу сірки) може впливати на формування сірчаних пробок. Супутні ендокринні або шкірні захворювання також є провокуючим моментом їх утворення.

Симптоми утворення сірчаної пробки

Сірчана пробка може довго існувати безсимптомно, якщо вона не перекриває повністю слуховий прохід. Але досить у нього потрапити невеликій кількості води, і вушна сірка набухає. В результаті цього раптово знижується слух, виникають відчуття закладеності, гула або шумів у вусі, в деяких випадках може спостерігатися біль в слуховому проході. Якщо пробка тисне на барабанну перетинку, можуть з’являтися головні болі, запаморочення, нудота і кашель.

Чим небезпечне видалення сірчаної пробки в домашніх умовах?

В результаті спроб видалити сірчану пробку з допомогою всіляких підручних засобів (ватних паличок, голок, зубочисток тощо) у пацієнтів можуть виникнути травми (часто інфекційні) шкіри зовнішнього слухового проходу. Також ускладненнями видалення сірчаної пробки в домашніх умовах стають:

— ущільнення утворення;

— зміщення пробки вглиб вуха до барабанної перетинки;

— розрив перетинки з порушенням ланцюга слухових кісточок.

Близько 70% випадків ушкоджень барабанної перетинки у дитячому віці викликано неправильним витягом сірчаних пробок. Часто на прийом до отоларинголога пацієнти приходять не в зв’язку з сірчаними пробками, а через сумні наслідків самостійного застосування «народних» методів їх видалення.

Як правильно видаляти сірчані пробки?

Безпечне видалення сірчаної пробки можливо лише за участю досвідченого отоларинголога. Серед методів видалення на даний момент найбільш розповсюдженим є іригація (вимивання). За допомогою спеціального електронного апарату (іригатора) в слуховий прохід під тиском вводиться розчин. Ефективність іригатора заснована на імпульсному характері струменя, що забезпечує повне звільнення слухового проходу від чужорідного тіла при низькій витраті розчинів.

Якщо вищеописаний апарат відсутній в медустанові, лікар може вдатися до традиційного методу видалення сірчаних пробок – церуменолизису (введення у вушний прохід розчинюючого препарату А-церумена) шляхом закапування. Після розм’якшення сірчаної пробки її залишки вимиваються теплою водою або фізіологічним розчином.

У разі якщо в барабанній перетинці вуха діагностована перфорація (до появи сірчаної пробки), то видалення зазвичай роблять сухим способом за допомогою спеціального медичного пристосування. Це може робити тільки кваліфікований отоларинголог.

Натхнення: www.likar.info

 

 
comments powered by HyperComments