Главная / Земля / Льоди Арктики, що тануть, змінили напрямок вітрів

Льоди Арктики, що тануть, змінили напрямок вітрів

 
 

Серія з незвично холодних і дощових літніх сезонів в Росії і Європі в останні роки може бути пов’язана з тим, що відступаючі льоди Арктики змінили характер руху так званих Атлантичних «струменевих» вітрів, змістивши їх на південь.

221d30f3d0ba3061fbcbeb5c0af90ef0
«Британцям мало що подобається більше, ніж обговорення погоди. Погода цікава нам тим, що вона може змінюватися так сильно за дуже короткі періоди часу – один тиждень може панувати сильна спека і сонце, а на наступному тижні будуть йти сильні дощі і дути холодні вітри. Наше дослідження допоможе синоптикам передбачати погоду влітку на більш тривалі терміни», — заявив Річард Холл (Richard Hall) з університету Шеффілда (Велика Британія).

Хол і його колеги знайшли одну з можливих причин того, чому в останні роки літо в Британії і по всій Європі в цілому відрізняється відносно низькими температурами і високою дощовою погодою, вивчаючи поведінку потужних і відносно постійних потоків вітру над Атлантикою в останні 50-75 років.

Як пояснюють вчені, над Північною Атлантикою панують дві потужних повітряних течій, так звані «струменеві» вітри, один з яких рухається над приполярними широтами в бік полюса і сходу, а другий – над тропічними широтами. Сила і поведінка цих вітрів визначає погоду взимку, що дозволяє синоптикам робити досить точні і довготривалі прогнози погоди.

Влітку ці вітри слабшають, і вчені не були впевнені в тому, наскільки сильно вони впливають на погоду в теплий сезон. Хол і його колеги вирішили уточнити їх роль у «диригування» кліматом і погодою Європи, проаналізувавши те, як змінювався малюнок активності «струменевих» вітрів з 1950 року по сьогоднішній день.

Проведений аналіз показав, що літня погода в дуже великій мірі залежала від стану більш північного «струменевого» вітру, чий «внесок» у визначення погоди в літні сезони становить понад 30%.

Цей вітер управляє положенням областей високого і низького тиску в літні сезони. У тих частинах атмосфери, які розташовані близько до нього, встановлюється низький тиск і, як наслідок, дощова і холодна погода, а у більш далеких від нього областях — високий тиск і тепле посушливе літо.

Положення цього вітру, як з’ясували вчені, управляє відразу кількома факторами – площа зимових льодів в Арктиці, температура поверхневих вод в Атлантиці і ряд інших кліматичних феноменів.

Глобальне потепління і пов’язані з ним скорочення площі полярної шапки і потепління вод океану призвели до того, що цей потік повітря сьогодні часто зміщується на південь і в результаті цього проходить не над морем, а над Британією та іншими країнами Європи. Це і призвело до того, що багато літніх сезонів в останні 15 років бувають зіпсовані дощами і негодою, підсумовують вчені.

 
comments powered by HyperComments