Главная / Здоров'я / Темна сторона гормональної контрацепції: ризик тромбозу, хвороб печінки і раку молочної залози

Темна сторона гормональної контрацепції: ризик тромбозу, хвороб печінки і раку молочної залози

Розглянувши зв’язок оральних контрацептивів і зайвої ваги у жінок, ми прийшли до висновку, що ризик набрати кілограми все ж є. Продовжуємо досліджувати темні сторони естрогенів, особливо – їх здатність викликати тромбоз, тромбоемболію, хвороби печінки і рак молочної залози.

1. Тромбоемболічні ускладнення

Тромбоемболічні ускладнення представляють для здоров’я і життя людини велику небезпеку. Вони ведуть до ішемічної хвороби серця, тромбоемболії легеневої артерії, інсульту мозку і тромбозу вен. Однією із причин перелічених захворювань називають прийом оральних контрацептивів.

Проходячи через печінку, естрогени знижують рівень антитромбіну III, збільшують коагуляцію (згущення) білків і злипання тромбоцитів. Чим вища доза естрогену у препараті, тим вищий ризик розвитку тромбозу. Саме тому тромбофлебіт і ускладнене варикозне розширення вен є протипоказанням до прийому оральних контрацептивів з вмістом етинілестрадіолу більше 35 мкг.

 

Гормональні контрацептиви третього покоління, що містять низькі дози естрогенів (до 20 мкг), мають невеликий ризик розвитку тромбоемболічних ускладнень, однак він зростає з віком, розвитком ожиріння і зниженням фізичної активності жінки.

2. Захворювання печінки і жовчно-кам’яна хвороба

У складі оральних контрацептивів містяться стероїди: етинілестрадіол і 19-норстероїди. Ці речовини можуть негативно позначатися на функції печінки і перешкоджати нормальному виділенню жовчі (холестаз). Препарати естрогену не призначають жінкам, хворим інфекційним гепатитом, гострими і онкологічними захворюваннями печінки. Здатність гормонів викликати рак печінки на даний момент не доведена.

Зайва вага і прийом протизаплідних таблеток можуть прискорити розвиток жовчнокам’яної хвороби, оскільки естрогени насичують жовч холестерином і знижують його розчинність. Саме тому наявність каменів в жовчному міхурі – одне з протипоказань до прийому гормональних контрацептивів.

3. Рак молочної залози

У науковому співтоваристві ведуться палкі дискусії щодо того, чи дійсно прийом оральних контрацептивів впливає на утворення пухлин молочної залози. Деякі дослідження показують, що ці страхи обгрунтовані, і виділяють такі групи ризику:

  • Молоді жінки, що не народжували.
  • Жінки, у яких рано почалася менструація.
  • Жінки, у яких пізно настала перша вагітність (після 35 років).

Ще одне масштабне дослідження 116 тисяч жінок показало, що прийом трифазних контрацептивів (коли доза гормонів тричі змінюється за один менструальний цикл) істотно підвищує ризик розвитку раку молочної залози. Зараз ці дані перевіряються.

 

Фармацевтичні компанії постійно модернізують і вдосконалюють формулу гормональних контрацептивів, намагаючись зробити їх максимально безпечними для здоров’я. Проте знати про можливі ризики повинна кожна жінка, і обов’язок гінеколога – пояснити їй їх максимально доступно і правдиво.

Натхнення: www.likar.info

 

 
comments powered by HyperComments