Главная / Земля / У Каліфорнії з’явилися бджоли-вбивці

У Каліфорнії з’явилися бджоли-вбивці

 
 

Африканізовані бджоли продовжують розширювати свій ареал проживання в Каліфорнії і рухатися на північ, що потенційно говорить про загрозу заміщення місцевих популяцій запилювачів цими небезпечними «комахами-вбивцями» на всьому півдні США, пишуть екологи в статті, опублікованій в журналі PLoS One.
«Африканізована» медоносна бджола була виведена 55 років тому генетиком Уорвік Керром (Warwick Kerr) в Бразилії шляхом схрещування африканських бджіл з різними європейськими підвидами цієї комахи. Нову породу відрізняли не тільки рідкісна витривалість і медоносність, але і надзвичайна агресивність.

14-09-15-foto-600x450-1

Під час одного з експериментів Керра і його колег 26 бджолиних сімей опинилися випадково на волі. За минулий час ці комахи, чия отрута особливо токсична, поширилася по всій Південній Америці, і зараз вони поступово «наступають» на північні держави, Мексику і Сполучені Штати. По всьому світу від їхніх укусів вже загинуло кілька сотень людей.

Як розповідає Джошуа Кон (Joshua Kohn) з університету Каліфорнії в Сан-Дієго (США), перші колонії бджіл-убивць з’явилися на території Мексики в 1985 році, і приблизно через п’ять років вони вже досягли кордонів Техасу і ряд інших південних штатів. З цього моменту екологи ведуть спостереження за цими небезпечними комахами, намагаючись зрозуміти, де зупиниться їхня експансія на північ.

Читайте також: 

Для цього Кон і його колега Йосіакі Коно (Yoshiaki Kono) протягом декількох років відловлювали бджіл у різних куточках Каліфорнії, витягували з їх клітин ДНК і аналізували її структуру, обчислюючи частки геному нормальних європейських і прийшлих африканських популяцій Apis melifera.

Як показали спостереження Кона і Коно, наступ «бджіл-убивць» ще не припинилося — за останні дев’ять років межа їх проживання змістилася на 250 кілометрів на північ. Інвазивні бджоли, відзначають учені, успішно витісняють місцеві різновиди Apis melifera. В околицях Сан-Дієго, куди ці комахи проникли ще в 90 роках, понад 60% спійманих бджіл були африканізовані, тоді як в околицях їх відносно свіжих придбань частка «бджіл-убивць» була відносно низькою і не перевищувала 10-20%.

З іншого боку, не все так погано — за поточними уявленнями вчених, дані комахи здатні захоплювати по 300-500 кілометрів території щороку. Враховуючи те, що вони просунулися всього на 250 кілометрів за 9 років, є надія на те, що їхня експансія скоро зупиниться в найближчі роки.

Причиною цього, на думку дослідників, є те, що ці бджоли, як і їхні африканські прабатьки, вкрай погано переносять низькі температури. Цей фактор є своєрідною палицею з двома кінцями — сьогодні він обмежує швидкість поширення бджіл по США, проте в майбутньому, у міру посилення глобального потепління, межі ареалу їх проживання можуть помітно розширитися, роблять висновок вчені.

 
comments powered by HyperComments