Главная / Земля / В Андах знайшли величезний магматичний купол

В Андах знайшли величезний магматичний купол

 
 

Аналіз рельєфу в центральних Андах показав, що підняття другого за величиною континентального плато Землі було частково викликано величезною зоною розплавленої породи в земній корі, відомої як магматичне тіло.

a65106081f983fbc617f86628ae79e40
Плато Альтіплано-Пуна — висока суха область в центральних Андах, яка включає в себе частини Аргентини, Болівії і Чилі, з великими рівнинами, які перериваються видовищними вулканами. У дослідженні, опублікованому 25 жовтня в виданні Nature Communications, для вивчення об’єкта використовувалися дані дистанційного зондування і топографічні методи моделювання.

Купол піднімається над найбільшим активним магматичним тілом на Землі і досягає близько одного кілометра у висоту і сотні миль у поперечнику. Його формування пов’язане з потовщенням кори внаслідок тиску магми знизу, пояснює Ноа Фіннеган з Каліфорнійського університету в Санта-Круз. Раніше вчені не мали кількісних характеристик цієї ділянки Анд. Підняття купола становить близько однієї п’ятої висоти центральній частині гірської системи.

Інші сили, що піднімають Анди, мають тектонічну природу. У результаті наступу південно-американської тектонічної плити на океанічну плиту Наска утворилася зона субдукції, яка є джерелом магми, що надходить у кору і живить вулканічну активність у регіоні. Вода, що вивільняється з зануреної океанічної плити, змінює температуру плавлення вище розміщених порід мантії, через що вона плавиться і піднімається над плитою.

Учені працювали з дослідниками з Університету штату Арізона, які використовували сейсмічні зображення, і повідомили розмір і масштаб магматичного тіла Альтіплано-Пуна в статті, опублікованій в 2014 році. Це дослідження виявило величезну зону розплавленого матеріалу товщиною близько 11 кілометрів і 200 кілометрів у діаметрі, що набагато більше, ніж попередні оцінки.

За словами авторів роботи, люди знали про магматичне тіло, але не було кількісних даних. У новому дослідженні показаний тісний просторовий зв’язок між цим магматичним тілом і маківкою кілометрової висоти.

Зростання кори під плато Альтіплано-Пуна, що спричинене тиском магми знизу, є фундаментальним процесом у побудові континентів. Ці великі магматичні системи формуються протягом періодів, званих магматичними спалахами, коли багато розплавленої речовини накопичується в корі. Аналогічний процес 90 мільйонів років тому створив систему Сьєрра-Невада, а зараз його можна спостерігати в режимі реального часу.

 
comments powered by HyperComments