Главная / Земля / В Італії можливі нові землетруси

В Італії можливі нові землетруси

Останні кілька місяців Італія переживає серйозне зростання сейсмічної активності. Підземні поштовхи 24 серпня забрали життя сотень людей, а землетрус магнітудою 6.5, як стався в державі 30 жовтня, став найбільшим за минулі кілька десятиліть. Багато італійців змушені жити в наметах і тимчасових притулках, побоюючись зайти у власні будинки під загрозою нових поштовхів.

4517ba6476eddc40eb7b4888024238ce
У зв’язку з цим виникає питання, чому в Італії відбувається так багато землетрусів? І що чекає півострів надалі? Варто відзначити, що держава і раніше переживала великі сейсмічні події. У 1980 році від поштовху магнітудою 6.9 поблизу Неаполя загинуло близько 3000 людей, в 1990 році жертвами землетрусу М5.6 стали 19 жителів острова Сицилія. У 2002-му було вбито 30 людей в Молізе, в 2009-му понад 300 італійців загинули в Акуїлі, в 2012-му ще 25 жертв принесла катастрофа у Емілія-Романья.

Перераховані стихійні лиха – це тільки ті катастрофи, які обрушилися на Італію з кінця XX століття. Однак Апеннінський півострів страждав від високої сейсмічності і в більш ранні часи. Так, у 1783 році п’ять великих підземних поштовхів магнітудою до 6.5 вдарили по Калабрії і вбили понад 50 000 чоловік. Як стверджує Джанлука Валенсізе, сейсмолог з Національного інституту геофізики і вулканології Італії, останні підземні поштовхи є нормальним станом для країни, ніж те відносне затишшя, яке вона переживала з кінця XVIII по кінець XX століття.

Справа в тому, що Італія перебуває на стику двох тектонічних плит (Африканської та Євразійської) і на вершині двох основних ліній розломів, тому висока сейсмічність є звичайним явищем для цього регіону. За словами Валенсізе, землетруси магнітудою 6.0 і вище створюють напруження в земній корі, яке розподіляється через суміжні розломи і може привести до їх розриву. Цей процес здатний тривати до нескінченності за принципом доміно і охоплювати сотні кілометрів земної поверхні.

На думку фахівця, протягом найближчих тижнів з великою ймовірністю в Італії можуть відбуватися афтершоки (повторний сейсмічний поштовх, меншої інтенсивності порівняно з головним сейсмічних ударом — ред.), і досить сильні. Валенсізе не виключає, що нові сейсмічні поштовхи торкнуться і інші регіони країни. Однак, крім землетрусів, над півостровом зависла ще одна, не менш серйозна загроза. На території Італії знаходиться кілька потенційно небезпечних вулканів, що здатні завдати значно більшої шкоди, ніж підземні поштовхи.

Вулкан Везувій, останній раз виявляв активність у 1944 році, давно перебуває в спокої, проте його нове виверження може початися в будь-який момент. Знаючи про це, італійські вулканологи і Агентство цивільного захисту Італії оновили план евакуації Неаполя, який обіцяли представити громадськості до кінця жовтня.

Чималі побоювання викликають і Альбанскі гори неподалік від Риму. Але найбільші ризики все ж несе в собі Кампі-Флегрей (Флегрейські поля) – велика кальдера, яка розташувалася на захід від Неаполя. Цей гігант вважається справжнім вбивцею і здатний на супервиверження, яке може призвести до мільйонів жертв і глобальним змінам клімату.

Давно доведено, що великі підземні поштовхи здатні викликати нові землетруси на великих відстанях (до 1000 км), тому будь-сейсмічна подія в Італії може торкнутися сплячі вулкани. Як заявив у неділю прем’єр-міністр Італії, у країни є достатньо ресурсів для відновлення будинків, церков та інфраструктури, а між тим земля під ногами у жителів півострова продовжує тремтіти і рухатися.

 
comments powered by HyperComments