Главная / Здоров'я / В яких ситуаціях призначається ендопротезування тазостегнового суглоба

В яких ситуаціях призначається ендопротезування тазостегнового суглоба

Ендопротезування — це хірургічна операція, під час якої зруйнований первинним захворюванням або травмою суглоб замінюється на якісний штучний протез. Ендопротезування — це чи не єдиний спосіб повернути рухливість кінцівки в разі великого пошкодження тазостегнового суглоба. Ендопротез кульшового суглоба найбільш часто встановлюють хворим, що страждають дегенеративно-дистрофічними захворюваннями, які найбільш гостро проявляються у людей старшого віку. З огляду на той факт, що дегенеративно-дистрофічні захворювання суглобів стрімко молодіють, квоти на проведення операцій із заміни суглобів з кожним роком збільшуються.

29_603x602

Варто зазначити, що основна складність протезування тазостегнового суглоба полягає саме у віці пацієнтів. Вся справа в тому, що молоді люди легше переживають подібні операції, і процес реабілітації у них значно скорочується, так як організм має масу резервів для відновлення. Люди старшого віку, яким дана операція показана набагато частіше, переживають її значно важче, тому що процеси старіння призводять до зниження здатності організму до регенерації. Хворим старшого віку потрібно тривалий курс реабілітації.

Коли показана заміна тазостегнового суглоба?

Руйнування суглоба внаслідок артриту

 • Варто відразу зауважити, що хірургічне лікування суглоба показано тільки в разі, якщо консервативні методи впливу вже не дають позитивного результату. Для встановлення ступеня необхідності операції лікар враховує такі особливості перебігу хвороби.
 • Загальний анамнез хворого. В ході збору анамнезу фіксується інформація щодо статі, віку, загального стану здоров’я, соматичні показники, течії і швидкості прогресування основного захворювання, якщо таке є.
 • Зміна в суглобі. Як правило, оцінка зміни в суглобі проводиться на основі рентгенівських знімків.
 • Залишкові функціональні спроможності суглоба. Оцінка ступеня вираженості функціональних порушень суглоба дозволяє визначити, чи так необхідний протез суглоба і чи знадобиться при операції заміна частини тазової кістки.
 • Оцінка інтенсивності болю в ушкодженому суглобі. Нерідко показанням до оперативного втручання служить нездатність хворого до найменшої зміни положення тіла, що є наслідком інтенсивного больового синдрому в області суглоба при найменшому русі.
 • Крім усього іншого, лікар повинен оцінити загальну клінічну картину, адже іноді ступінь інтенсивності симптоматичних проявів ушкодження не відповідає стадії вираженості руйнування суглоба при проведенні рентгенологічного дослідження.

Зіставлення клінічної картини з описаними в медицині випадками протікання того чи іншого захворювання дозволяє визначити наскільки необхідний протез тазостегнового суглоба в конкретному випадку. Нерідко для оцінки можливості проведення операції лікарі використовують спеціальну балову систему, розроблену Харісом, яка передбачає всебічну оцінку стану хворого.

У разі якщо загальна оцінка за системою Харріса становить менше 70%, то показана хірургічна операція, при якій штучний протез буде вставлений на місце пошкодженого суглоба. http://occ-tuebingen.ru/ в немецькій клініці хірургії суглобів «Tubingen» варто робити з огляду на всі характерні особливості оцінки пошкодження суглоба, тому варто виділити ряд захворювань і патологій, при яких показана операція.

Патологічні імененія в голівці хворого на остеоартроз суглоба

 • Остеоартроз кульшового суглоба в 3-й і 4-й рентгенологічної стадії.
 • Асептичний невроз виростків стегнових кісток з вираженою деформацією кінцівки.
 • Асептичний некроз стегнової головки з вираженою деформацією цій галузі.
 • Чітко виражений больовий синдром і порушення функції кінцівки при повній неефективності консервативного лікування.
 • Поразка тазостегнового суглоба при ревматичних захворюваннях.
 • Деформації тазостегнового суглоба з вираженою протрузією дна западини.
 • М’язова контрактура.
 • Фіброзний анкілоз.
 • Кістковий анкілоз.
 • Скорочення ноги внаслідок пошкодження суглоба.
 • Сильні травматичні зміни суглоба з порушенням його функції.

У ряді випадків протез суглоба є єдиним надійним способом позбавлення хворого від тривалих інтенсивних болів, які зберігаються і в стані спокою, і при русі кінцівкою, що особливо важливо, коли медикаментозні засоби позбавлення від болю вже не приносять будь-якого позитивного ефекту.

Протипоказання до ендопротезування

Незважаючи на те що заміна суглоба є в ряді випадків єдиним способом полегшити стан хворого, все ж ця процедура, як і будь-яке хірургічне втручання, має значну кількість протипоказань. Ускладнення після процедури, як правило, розвиваються у тих хворих, які мали певні протипоказання до проведення протезування тазостегнового суглоба.

Будь-які післяопераційні ускладнення можуть бути заздалегідь прораховані і зведені до мінімуму, якщо заздалегідь були виявлені відхилення. У деяких випадках наявність тих чи інших факторів може призвести до того, що заміна суглоба не тільки не принесе позитивного результату, але і буде небезпечною для життя людини. Можна виділити ряд найбільш поширених чинників, які можуть зробити проведення оперативного втручання недоцільним.

 • Соматичні відхилення. У хворих, що мають супутні важкі хронічні захворювання, післяопераційні ускладнення зустрічаються набагато частіше. Крім того, істотно підвищуються ризики появи несприятливих ефектів при введенні анестезії та інших проблем під час проведення операції.
 • Психічні розлади. Ряд хворих, які мають психічні розлади, не здатні правильно оцінити ризики, пов’язані з проведенням операції, і в подальшому дотримуватися післяопераційного режиму і заходів реабілітації.
 • Наявність активних вогнищ інфекції. Як протипоказання можуть розглядатися як осередки інфекції розташовані в безпосередній близькості від ураженого суглоба, так і ті, що розташовуються на значній віддалі.
 • Множинні глибокі ураження м’яких тканин. Наявність подібних ушкоджень значні перешкоди у здійсненні післяопераційної реабілітації, а іноді унеможливлює дотримання післяопераційного режиму, що може викликати певні ускладнення.
 • При наявності тих чи інших станів тільки кваліфікований лікар може правильно оцінити можливість проведення операції і ризик розвитку того чи іншого ускладнення.

Різновиди операцій таза

Як відбувається заміна суглоба таза: хід операції

З огляду на ступінь ураження суглоба і загальної клінічної картини, в різних випадках може бути використаний протез різної конфігурації. Крім усього іншого, потрібно враховувати, що будь-який штучний протез суглоба має певний термін служби, тому з часом може знадобитися операція по його заміні. Виділяються чотири основних види операцій по заміні тазостегнових суглобів.

Часткове протезування тазостегнового суглоба. При операції проводиться видалення частини суглобового ложа, шийки і головки стегнової кістки. При такому варіанті хірургічного лікування повністю змінюється тазостегновий суглоб на протез. Суглобове ложе, як правило, реконструюється з таких матеріалів, як кераміка і метал. Кріпиться матеріал на спеціальний клей або штифти. Протез голівки стегна впроваджується в стегнову кістку за допомогою спеціального штифта. Після такої операції потрібний досить тривалий курс реабілітації.

Тотальне ендопротезування суглоба. Цей вид протезування тазостегнового суглоба є одним з найскладніших, так як він припускає повну заміну тазостегнового суглоба. Тотальне ендопротезування кульшового суглоба є необхідним заходом у разі, коли під час перебігу хвороби тазобедренна кістка і суглобове ложе були піддані повному руйнуванню, тому відновити їх неможливо. Крім того, тотальне ендопротезування може бути призначено у разі, коли вага пацієнта перевищує норму і часткова заміна суглоба не дає гарантії, що протез зможе його витримати. Крім усього іншого, тотальне ендопротезування кульшового суглоба може бути призначене при сильних деформаціях стегнової кістки і суглобового ложа.

Операція по заміні суглобових поверхонь. У ряді випадків може бути призначена операція, спрямована на легку корекцію суглобових ушкоджень. Подібні операції можливі тільки в разі, якщо ерозійний процес зачіпає виключно поверхні суглобового ложа і головки тазостегнової кістки. Хірургічний вплив при таких операціях мінімальний і полягає виключно в зміцненні суглобового ложа і поверхні стегнової головки за рахунок штучних матеріалів.

Ревізійне ендопротезування кульшового суглоба. Як правило, ця операція призначається, коли вже вставлений протез вичерпав термін своєї служби і потрібна його заміна. У деяких випадках ревізійне ендопротезування кульшового зчленування може бути призначене до закінчення терміну служби штучного суглоба у випадках, коли протез перестає функціонувати через непередбачені обставини, наприклад, пошкодження протеза під час падіння. Повторне ендопротезування кульшового суглоба вимагає від лікаря великого рівня професіоналізму, так як заміна старого протеза — це досить кропітка праця, що вимагає граничної акуратності.

Нерідко повторна заміна тазостегнового суглоба проводиться в разі розвитку такого ускладнення, як інфікування встановленого ендопротеза.

koleno_603x412

Види ендопротезів

В даний час існує більше 200 різновидів ендопротезів, що дозволяє підібрати найбільш оптимальний варіант конфігурації для кожного конкретного випадку. Будь-яка штучна модель суглоба є якісною імітацією природного тазостегнового кістково-хрящового з’єднання, тобто має округлу голівку імітує головку тазостегнової кістки і конструкцію западини. За способом кріплення всі варіанти ендопротезів тазостегнового суглоба можна розділити на 3 основні види.

Протез із цементною фіксацією. При такому варіанті під час операції використовується спеціальний кістковий цемент, який дозволяє надійно зафіксувати ендопротез.

Протез з безцементного фіксацією. При такому варіанті поверхня протеза покрита спеціальним пористим матеріалом, що призводить до того, що кісткові тканини починають проростати всередину імплантату, таким чином, кістка і протез через певний час стають єдиним цілим. Крім того, безцементим методом кріплення відноситься штифтове з’єднання.

Протез з комбінованим варіантом фіксації. При такому варіанті частина протеза, що імітує вертлюжну западину, кріпиться за допомогою кісткового цементу, в той час як частина, що імітує стегнову голівку, кріплять безцементним методом.

Протез тазостегнового суглоба може бути виконаний з кераміки, титану, міцного пластику та інших матеріалів, які можуть витримувати необхідне навантаження. Правильний підбір протезів кульшового суглоба дозволяє знизити ризик появи будь-якого ускладнення.

Вся справа в тому, що протези тазостегнового суглоба того чи іншого виду мають свої специфічні особливості, що пояснюється саме тим, що у окремих людей є свої особливості будови суглоба, тому для того, щоб результат був якомога краще, необхідно правильно підібрати варіант, який буде максимально підходити для конкретно взятої людини.

 

 
comments powered by HyperComments