Главная / Земля / Вчені офіційно проголосили початок нової геологічної ери

Вчені офіційно проголосили початок нової геологічної ери

Група експертів, яка працює в рамках Міжнародної комісії по стратиграфії, офіційно оголосила на цьому тижні про початок нової геологічної ери – антропоцену, століття людства, про що вчені повідомили на Міжнародному геологічному конгресі в південноафриканському Кейптауні.

3c59a1e659031d6d50818c3a98c59103
«Відмінна риса антропоцену полягає в тому, що наші колективні дії почали домінувати в роботі всіх екологічних механізмів планети. По суті, Земля – це гігантський космічний корабель, екіпаж якого є людство. Якби ми жили на реальному зорельоті, постійне втручання в роботу його систем життєзабезпечення було б божевіллям. Початок антропоцену говорить нам про те, що ми граємо з вогнем», — заявив Крістофер Раплі (Christopher Rapley) з університетського коледжу Лондона (Великобританія).

Екологи, біологи і багато інших представників природничих наук вже понад півстоліття говорять про настання антропоцену – нової геологічної та історичної доби, в якій на Землі почала панувати людина. На користь цього висувається безліч аргументів, що спираються на різке прискорення в темпах вимирання тварин і незворотні зміни в екосистемах, викликані діяльністю людини.

Подібні ідеї в минулому, так і сьогодні, викликають різке неприйняття з боку геологів, які не вважають, що подібні процеси можуть залишити помітний слід в породах Землі, який здатний підказати нашим далеким нащадкам або гостям планети, що в цей час настала нова ера, пов’язана з розвитком нашої цивілізації.

Справа в тому, що геологи використовують два формальних критерії для поділу історичних епох — наявність помітних слідів довгострокових і довготривалих змін у породах цієї епохи, а також сліди швидких і короткочасних глобальних змін.

Яскравим прикладом цього служать відкладення на межі між крейдяним періодом і кайнозоєм, які зберегли у собі сліди падіння метеорита, що знищив динозаврів і викликало глобальні зміни у кліматі планети. Такі прошарки порід, які сигналізують про зміну епох, геологи часто називають «золотими цвяхами», за аналогією з символічними милицями, які промислові магнати XIX століття вбивали в шпалу при закладці нових залізниць.

Так як такого чіткого «цвяха» для антропоцену не існує, вченим, які сьогодні хочуть оголосити про його початок, доводиться домовлятися, яка подія в історії людства і Землі буде грати його роль. На цю роль, з різною часткою успішності, сьогодні претендує початок 17 століття, середина 1950 років і 1964 рік.

На цьому тижні експертна група по стратиграфії четвертинного періоду, яка працювала над цим питанням, виступила з пропозицією розпочати нову геологічну епоху в 50 роках минулого століття, коли викиди промислових підприємств і радіоактивний пил, розкиданий ядерними випробуваннями по Землі, повинні були породити помітні для геологів сліди в осадових породах.

Якщо погодитися з таким визначенням, то тоді минула геологічна епоха – голоцен – почалася після останнього відступу льодовиків і стабілізації клімату планети – триватиме лише 11,5-12 тисяч років. Все це, як можна припустити, знову викличе суперечки між геологами та іншими вченими, і суперечки навколо початку антропоцену, швидше за все, продовжаться з новою силою.

 

 
comments powered by HyperComments