Главная / Земля / Вчені припускають, що до людей на Землі існувала інша розвинена цивілізація

Вчені припускають, що до людей на Землі існувала інша розвинена цивілізація

Нова, Силуріанська гіпотеза розглядає можливість існування іншої технологічно розвинутої цивілізації в далекому минулому планети.

Якщо на Землі колись давно дійсно існувала інша технологічно розвинута цивілізація розумних тварин, то за десятки мільйонів років всі прямі свідчення повинні були зникнути. Змінилися материки, оновилося океанське дно, проте сліди могли зберегтися в древніх геологічних породах. І хоча ніяких доказів цього поки немає, професор Рочестерського університету Адам Франк (Adam Frank) і його колега з NASA Гевін Шмідт (Gavin Schmidt) пропонують пошукати їх уважніше.

У статті, опублікованій в International Journal of Astrobiology, вчені поставили цікавий уявний експеримент. Дійсно, парадокс відсутності будь-яких свідчень існування іншої розумної цивілізації у Всесвіті можна пояснити різними причинами. Життя на планеті може просто не виникнути, не розвинутися до складних форм, не досягти рівня розумних істот — а якщо це все-таки сталося, цивілізація просто не може проіснувати досить довго, зникнувши в результаті глобальної ядерної війни, кліматичної або іншої катастрофи. Зрештою, наша власна техногенна культура налічує кілька сотень років, але ніщо не гарантує, що вона проіснує ще хоча б стільки ж.

У зв’язку з цим Франк і Шмідт ставлять питання про те, який саме слід може залишити людство на геологічних масштабах часу — в десятки і сотні мільйонів років. «Ми з Гевіном не знайшли ніяких слідів інших індустріально розвинених цивілізацій», — підкреслив Адам Франк. Їх Силуріанська гіпотеза, названа на честь міфічної стародавньої країни, виявилася вкрай повчальним уявним експериментом.

Сьогодні ми вступили в епоху, яку багато фахівців впевнено називають «антропоценом» — період, коли діяльність людини робить істотний вплив на всю планету, змінюючи її літосферу, атмосферу, океан. Ця епоха характеризується масовим використанням викопного палива та енергії. Автори виділяють і інші аспекти, сліди яких могли б зберегтися протягом невизначено довгого часу: глобальне потепління і масштабне застосування добрив, ерозія в результаті сільськогосподарської діяльності, накопичення пластикових забруднень.

Окремо вчені звертають увагу на період Палеоцен-еоценового термічного максимуму, який стався незабаром після вимирання нелітаючих динозаврів. «Незабаром» — за геологічними мірками: ці події поділяють близько п’яти мільйонів років, за цей час на Землі (теоретично) цілком могла розвинутися і загинути цивілізація. Аномальний ріст температури тієї епохи, в принципі, міг бути результатом діяльності розвинутої цивілізації, всі сліди якої стерлися за наступні десятки мільйонів років. І хоча ніяких свідчень цьому все-таки немає, Силуріанська гіпотеза змушує по-новому поглянути на шанси знайти розумних істот на інших планетах — і на крихкість нашого власного світу.

 
comments powered by HyperComments