Главная / Земля / Вчені прогнозують потужний землетрус в Америці та Японії

Вчені прогнозують потужний землетрус в Америці та Японії

 
 

Коливання земної поверхні відбуваються регулярно. Нерідко тектонічні процеси призводять до найсильніших землетрусів, у результаті яких гинуть не тільки живі істоти, але і змінюється ландшафт. Завдяки сучасним приладам зараз з’явилася можливість прогнозувати ймовірність виникнення землетрусів, проте протистояти цій природній могутності людство поки не в силах. На даний момент неспокійна поведінка підземних шарів нашої планети викликає все більшу тривогу вчених.

2 березня 2016 р в Індійському океані стався землетрус магнітудою близько 8 балів за шкалою Ріхтера. У результаті підземних поштовхів відбулося зміщення тектонічних плит на 2 см. Глибина залягання вогнища була вельми неглибокою – всього 10 км під поверхнею океану. Жителів Індонезії і Австралії попередили про можливість виникнення цунамі, посилення течії і появи небезпечних хвиль. На щастя, на цей раз підземний поштовх цунамі все-таки не спровокував, хоча саме Індонезія найчастіше страждає від руйнівних стихій. За останні 12 років потужні цунамі забрали життя сотень тисяч людей у більш ніж 10 країнах Індійського океану.

Тривожні ознаки


Однак сплеск сейсмічної активності спостерігається не тільки в Індійському океані. 26 лютого з допомогою системи Global Forecast в північно-західній частині Тихого океану була виявлена висока концентрація СО2. Вихід газу зареєстровано близько великих геологічних розломів, його «шлях» пролягає через Британську Колумбію, територію штатів Орегон і Вашингтон аж до Каліфорнії. Фоновий рівень окису вуглецю в цих районах перевищено в 50-270 раз. Максимальні значення зафіксовані в Центральній і Північній Каліфорнії (з захопленням південного краю субдукції Каскадія). Поряд з окисом вуглецю відзначено і підвищений вміст діоксиду сірки.

Згідно геохімічним дослідженням, викид вищеописаних сполук може бути попередником потужного землетрусу. Фахівці вважають, що в області можливого епіцентру окис вуглецю виштовхується з води на поверхню під впливом наростаючого тиску. Схожий випадок стався в Індії у 2001р, де від поштовху в 7,7 балів загинуло 20000 жителів м. Гуджарат. Тут за тиждень до трагічної події супутник Terra фіксував завищені концентрації СО2.

Поки що геологічні американські організації не піднімають шум навколо цього явища, можливо, щоб не сіяти паніку серед населення.

Зона субдукції Каскадія – місце передбачуваної мега-катастрофи


Тим не менш, очевидно, що влада Північної Америки всерйоз стурбована зростаючою тектонічною активністю. Справа в тому, що американські фахівці прогнозують надзвичайно потужний землетрус в області субдукції Каскадія. Ця зона протяжністю близько 900 км бере свій початок на мисі Мендоцино (Каліфорнія), а закінчується вже на території Ванкувера (Канада). Тут відбувається насув ділянок земної кори одна на одну, і останнім часом ризик виникнення сильного землетрусу в цьому місці неухильно збільшується. Якщо це станеться, цунамі в зоні субдукції неминуче.

Востаннє найсильніші підземні поштовхи в зоні субдукції Каскадія були зафіксовані в 1700 р. Тоді гігантське цунамі завдало нищівного удару по узбережжю Північної Америки і добралася навіть до Японії. Спираючись на свідчення сучасних приладів, сейсмологи прийшли до невтішного висновку, землетрус, що загрожує Америці, можливо, буде навіть більш потужним, ніж 300 років тому. Моделювання ситуації показало, що прогнозована висота хвилі цунамі складе як мінімум 9 м, а це значить, що Північна Каліфорнія, Сіетл, Ванкувер, Портленд і Британська Колумбія візьмуть на себе основний удар.

Щоб звести масштаби катастрофи до мінімуму, вже на початок червня 2016г американською владою заплановані грандіозні сейсмічні навчання. Фахівці стверджують, що землетрус в зоні субдукції Каскадія неминучий. Тектонічна напруженість цієї ділянки неухильно зростає, і катастрофа може вибухнути в будь-який момент. За прогнозами фахівців, вірогідність землетрусу в найближчі півстоліття дорівнює 1:3.

Що чекає на країну висхідного сонця


Ще одна країна, що постійно перебуває під загрозою природних катаклізмів це, звичайно ж, Японія. Страшний землетрус, який країна пережила в 2011р, призвів до того, що Японія зрушилася і продовжує дрейфувати в східному напрямку. Зокрема, розмір зсуву на території північно-східних префектур о. Хонсю (Івате і Міягі) на деяких ділянках сягає 10 см.

Цей землетрус також спровокував вертикальні зміщення ґрунту, внаслідок чого ґрунт в деяких районах пішов вниз (максимальна величина осідання 1м). Проте вона поступово піднімається, і вчені обіцяють, що протягом цього століття земля підніметься на колишній рівень.

Але зараз японські фахівці стурбовані наростанням вулканічної і сейсмічної активності, що може призвести до нового епіцентру землетрусу, який по потужності не поступиться попереднім.

Згідно з даними фахівців, сьогодні сейсмічна обстановка в Токійській затоці в 5 разів гірша, ніж перед трагічними подіями 2011 р, а поблизу активних вулканів (яких в Японії вже 13), фіксуються підземні коливання. За словами Шінджі Тода (провідний сейсмолог університету Тохоку), зараз мова йде не про нормалізацію сейсмічної обстановки, а про її погіршення.

 
comments powered by HyperComments