Главная / Земля / Вчені з’ясували причини незвично холодних зим в Америці та Азії

Вчені з’ясували причини незвично холодних зим в Америці та Азії

 
 

Незвично холодні зими останніх років в Північній півкулі Землі були породжені не загальними коливаннями клімату, а двома різними причинами — таненням льоду в Карському і Баренцевому морях для Азії і в Чукотському і Східно-Сибірському морях для Нового Світу, заявляють кліматологи в статті в журналі Nature Geoscience.

03-09-15-foto-600x386-1

Останні два-три роки північ Сполучених Штатів Америки і південь Канади переживають аномально холодні зими з рясними снігопадами, дуже низькими температурами, які не тільки викликали масові незручності для жителів, але і змушували опалювальні компанії спустошувати резерви природного газу і навіть сповільнювали зростання економіки. Аналогічна ситуація спостерігалася на півночі Азії.

Чихун Чон (Jee-Hoon Jeong) з Національного університету Чоннам в Гванчжу (Корея) і його колеги з’ясували, що обидві ці аномалії були породжені не просто зміною клімату, а двома схожими, але не пов’язаними один з одним процесами в російській Арктиці.

Як пояснюють вчені, найпомітніші наслідки глобального потепління можна побачити в Арктиці, де середні літні температури вже встигли вирости на кілька градусів за минулу половину сторіччя. Це зростання температур, у свою чергу, викликає серйозні перебудови в роботі всієї глобальної кліматичної системи.

Вивчаючи супутникові та наземні дані щодо змін в кліматі Арктики за останні 20-25 років, Чон і його колеги виявили, що глобальне потепління найсильніше вплинуло на два куточка півночі: Баренцове і Карське моря в одному випадку і Східно-Сибірське і Чукотське моря — під другий.

Звільнення великих площ цих морів від льоду і їх потепління, як показують розрахунки корейських кліматологів, призвело до масової перебудові в роботі системи вітрів над північними регіонами Азії та Америки. У результаті цього виникло два потужних антициклони над західною і східною російською Арктикою, завдяки яким холодні повітряні маси переносяться до території Північної Азії і Півночі Америки.

Похолодання, за словами Чона і його колег, настає і в Новому, і в Старому Світі досить швидко — активізація західного антициклону викликає заморозки в Азії через два тижні, а «включення» його східного побратима — холод в США і в Канаді буквально через п’ять днів після цього.

Як сподіваються вчені, спостереження за станом цих антициклонів в майбутньому допоможуть завчасно передбачати наступ особливо холодних тижнів під час зими в даних регіонах і готуватися до їх настання.

Натхнення: earth-chronicles.ru

 
comments powered by HyperComments