Главная / Людина / Вчені з’ясували, що людина еволюційно запрограмована на лінь

Вчені з’ясували, що людина еволюційно запрограмована на лінь

Незвичайні досліди з екзоскелетом показали, що наш мозок і анатомія влаштовані максимально зручно для вкрай «ледачої» і максимально енергоефективної ходи, що пояснює те, чому фітнес і регулярні прогулянки на свіжому повітрі мало допомагають скинути зайву вагу, йдеться в статті, опублікованій в журналі Current Biology.

30-11-15-foto-600x401-1

«Це відкриття цілком логічно в контексті того, що ми воліємо робити все, витрачаючи мінімальну кількість зусиль – приміром, ми завжди йдемо до мети найкоротшим шляхом, і сидимо замість того, щоб стояти. Ми знайшли фізіологічне підґрунтя типової людської ліні, показавши, що навіть при виконанні такої неусвідомленої дії, як ходьба, наша нервова систем контролює витрату енергії і постійно оптимізує манеру руху для зниження енергоспоживання», — заявив Макс Донелан (Max Donelan) з університету Саймона Фрейзера у Ванкувері (Канада).

Донелан і його колеги прийшли до такого висновку, намагаючись розкрити секрет того, як людина навчилася прямоходіння і чому люди придбали ту манеру ходьби, якою ми володіємо сьогодні. Для цього вчені набрали групу з кількох добровольців, яких вони одягли в спеціальні екзоскелети, після чого запропонувавши їм пройтися по біговій доріжці.

Ці костюми були влаштовані таким чином, що вони не допомагали, а навпаки, заважали людям рухатися так, як вони це роблять в нормальній обстановці, і змушували їх обирати неортодоксальні манери ходьби. Подібний прийом, як сподівалися автори статті, повинен був розкрити причини придбання людиною її поточної ходи.

Експеримент показав зовсім не те, що очікували побачити вчені – виявилося, що наш мозок безперервно аналізує те, як рухаються ноги і руки, і поступово змінює частоту кроків, ступінь розмаху ніг і рук під час здійснення кожного кроку та інші елементи процесу руху у бік мінімізації витрат енергії.

За словами учених, нервова система виробляє таку «оптимізацію» навіть у тому випадку, коли хода майже оптимальна і енергоспоживання лише на 5% перевищує ідеал.

Поки вчені не знають секрет того, як мозку вдається підраховувати витрати енергії та робити зміни настільки швидко.

Як припускають Донелан і його колеги, якщо їм вдасться знайти «центр ліні» нашої нервової системи, принципи її роботи можна буде скопіювати та використовувати для оптимізації витрат в складних механічних пристроях, що складаються з десятків тисяч елементів, як наші ноги.

Натхнення: www.nanonewsnet.ru

 

 
comments powered by HyperComments