Главная / Земля / Вчені знайшли батьківщину птахів

Вчені знайшли батьківщину птахів

Всі сучасні птахи походять від істот, які жили 95 мільйонів років тому на невеликому фрагменті суші, що відкололася від суперконтиненту Гондвана — майбутньої Південної Америки. Більш того, предки птахів пережили зліт видової різноманітності після швидкого вимирання динозаврів 66 мільйонів років тому. До такого висновку прийшли американські генетики, автори статті в журналі Science Advances.

5c686d09d03907d4584ef3d4429f1c1d

Орнітологи розглядали походження трьох нині існуючих груп птахів — безкілеві (Palaeognathae), куди входять страуси, ківі та інші нелітаючі птахи, Galloanserae (гуси і кури), і новонебні (Neoaves) — до цієї групи відносяться інші види. Стародавніх птахів, нащадки яких не дожили до сучасності (археоптериксів і конфуціорнісів), вчені не брали до уваги.

Генетичні дані вони отримали за двома генами, присутнім у 230 видів: мутації в них є свого роду годинами, які точно вказують на виникнення і поділ видів. Також вчені взяли до уваги анатомічні дані по 130 вимерлими видами.

З’ясувалося, що останній загальний предок всіх сучасних птахів жив на заході Гондвани. Крім того, до моменту вимирання динозаврів птахи вже встигли поділитися на безкілевих, Galloanserae і новонебних. Мабуть, саме крейдо-палеогенова катастрофа дозволила цим птахам перейти до сучасної різноманітності видів (і займаних екологічних ніш), а також заселити всю планету.

Цей процес йшов під впливом тектонічних і кліматичних зрушень, вважають орнітологи. До сучасних Австралії і Нової Зеландії птахи добиралися через Антарктиду, до Євразії і Африки — через Північну Америку, користуючись сухопутними перешейками, які виникали при падінні рівня моря.

Дослідження малює досить переконливу картину ранньої еволюції птахів, однак ставить нові питання. Перш за все, незрозуміло, чому по всьому світу зникли енанціорнісові птахи — група, що домінувала у крейдовому періоді, яка займала ту ж екологічну нішу, що і сучасні.

Натхнення: earth-chronicles.ru

 
comments powered by HyperComments