Главная / Авто / Вибираємо моторну оливу для автомобіля

Вибираємо моторну оливу для автомобіля

Вибір масла для двигуна — найважливіша процедура, від якої залежить якість функціонування і час активного життя силової установки автомобіля. В цьому питанні далеко не завжди працює принцип: «чим дорожче, тим краще». Часто дорогий і широко рекламований мастильний матеріал приносить шкоди двигуну, а порівняно доступний і маловідомий виявляється ідеальним вибором.

Motor oil, car engine close up

ОСТЕРІГАЙТЕСЯ ПІДРОБОК!

Перша перешкода, яка підстерігає автомобіліста при покупці мастильних матеріалів в нашій країні — наявність величезної кількості підробок. Сумнівні складники в каністрах з етикетками шанованих брендів масово продаються на авторинках. Не рідкісні випадки придбання підробок і в магазинах, включаючи і вельми солідні торгові мережі. Набагато вища ймовірність купити якісний продукт, якщо звернутися до представників компанії-виробника мастильного матеріалу. В цьому випадку вартість може бути вищою, але не варто захоплюватися економією, підробка представляє серйозну загрозу для здоров’я двигуна.

НЕ ВСІ ПОРАДИ ГАРНІ

Купить масло моторное ви вирішили для свого авто, та не потрібно занадто довіряти думці друзів. Ваші знайомі орієнтуються на власний досвід, і будуть хвалити саме те масло, яке ідеально підійшло двигуну для їхнього автомобіля. Сьогодні на ринку величезна різноманітність моделей машин, конструкції їх силових установок також сильно відрізняються, а значить, відмінний вибір в одному випадку може виявитися невдалим в іншому.

ІНОДІ ВИБІР ВЖЕ ЗРОБЛЕНО

В багатьох випадках керівництво з експлуатації містить досить чітку вказівку щодо вибору масла. З такою ситуацією частіше за інших стикаються власники автомобілів виробництва концернів: Toyota, Ford, General Motors і деяких інших. Так, для двигунів багатьох моделей Toyota працівники сервісних центрів настійно рекомендує використовувати тільки оригінальне масло, що продається під тим же брендом.

КОЛИ ВАРТО РОБИТИ ЗАМІНУ ОЛИИВИ

Більшість автолюбителів замислюються над тим, як вибрати моторне масло перед черговим терміном техобслуговування. Якщо двигун демонструє відмінну роботу на олії деякої конкретної марки і до того ж показники витрати (чаду) відповідають нормам, заявленим виробником авто, то, швидше за все, змінювати тип масла не треба. Слід пам’ятати: якщо ви приймете рішення замінити марку масла, то доведеться провести дорогу процедуру промивки двигуна. А значить, цей крок необхідний тільки тоді, коли є нарікання до якості і надійності роботи силової установки.

ЗА ВІДПОВІДЯМИ — НА ПРОСТОРИ ВСЕСВІТНЬОЇ ПАВУТИНИ

Відносно простим може виявитися вибір моторного масла, якщо ваш автомобіль є масовою моделлю, присутньої на ринку тривалий час (більше року). Автовласники охоче діляться досвідом експлуатації своїх машин на спеціалізованих ресурсах. Потрібно уважно переглянути відповідні розділи форумів з обговорення теми вибору масла. Пости власників з докладними відгуками про використання тієї або іншої марки можуть бути дуже корисні.

Зазвичай в ході дискусії на форумі власники вказують своє місце проживання, повідомляють короткі відомості про умови експлуатації машини. Особливу увагу слід звернути на пости тих користувачів, які описують процес роботи автомобіля в схожих кліматичних умовах і при аналогічному режимі.

Якщо багато власників автомобіля даної моделі хвалять якусь конкретну марку масла, то швидше за все це і є той самий варіант, який варто спробувати. Перешкоду в процесі пошуку інформації в мережі являє нав’язлива реклама тих чи інших брендів. Однак у випадку масових моделей форуми автовласників численні і рекламна інформація не заважає сформувати справжню картину.

ЗНАЙОМИМОСЯ З ДВИГУНОМ СВОГО АВТОМОБІЛЯ БЛИЖЧЕ

Якщо немає можливості зробити вибір на користь того або іншого продукту на основі інформації з інтернет-ресурсів, доведеться глибше вивчити технічну сторону питання.

Перш за все, потрібно поцікавитися рекомендаціями виробника машини. Інформація про бажані параметри моторного масла завжди вказана в сервісній книжці. Якщо ви власник б/у авто, сервісна книжка може бути відсутньою, тоді шукайте потрібні дані в мережі інтернет. Необхідно знайти докладний технічний опис моделі, де обов’язково є відомості про рекомендованою марку масла.

Згідно сформованому порядку, більшість виробників авто не вказують конкретну марку масла, а лише його загальні технічні параметри. Цих вимог слід дотримуватись по можливості, проте, як показує досвід, найчастіше двигун чудово працює на маслі, характеристики якого незначно відрізняються від рекомендованих.

Специфікації моторного масла позначаються за допомогою спеціальних кодів, що містять не латинські літери та цифри.

  • В’язкість

Насамперед, важливо звернути увагу на характеристики в’язкості масла. Цей параметр вказаний у специфікації слідом за кодом SAE. Всі марки мастильних матеріалів розділені на три категорії:

  • літні
  • зимові
  • всесезонні

В’язкість річного масла визначається цифровим індексом, наприклад: SAE 20, SAE 30, SAE 50 і так далі.

У зимових масел поруч з цифрою індексу присутня буква W («winter», зима), і код виглядає наступним чином: SAE 0W, SAE 10W, SAE 20W, SAE 25W і так далі. Цифри характеризують морозостійкість мастильного матеріалу. Щоб дізнатися, при якій температурі повітря масло загусне і створить перешкоди при запуску двигуна взимку, треба відняти з індексу число 35. Так, масло SAE 15W стає малопридатним при температурах нижче 20 градусів морозу (15 — 35 = 20).

У всесезонних масел код є комбінацією зимових і літніх індексів, наприклад: SAE 10W30, SAE 20W40, SAE 15W60 і так далі.

2-16-01-2017-600-338

ЕКСПЛУАТАЦІЙНІ ВЛАСТИВОСТІ

Для опису цього параметра сьогодні застосовують дві класифікації: американську і європейську. Перша простіша і зрозуміліша, а друга суворіша. Зазвичай на етикетці каністри є обидва індексу.

  • API (США)

Тут виділено два типу мастила: «S» і «C». Першу категорію використовують для бензинових моторів, а другу для дизельних. Якість мастила характеризує друга літера індексу, чим далі вона стоїть у латинському алфавіті, тим кращий продукт. Наприклад, машинне масло SJ володіє кращими експлуатаційними властивостями, ніж SH (а CH — краще, ніж CE або CF).

Також, в індексі API для бензинових двигунів в дужках вказано рік: SJ (1998), SK (2000). Він відповідає року випуску силової установки, не рекомендується заливати масло SH (1992) в мотор виробництва 2007 року. В індексі для дизелів присутні цифри «4» і «2», мова про чотиритактні і двотактні двигуни, відповідно: CJ-2 (1994), CK-4 (1997).

Не так давно в індексі API з’явилися позначення для оцінки енергозбереження. Цей параметр маркується літерою «E», наприклад: ES2, ES3. Чим більше число, тим краще даний мастильний матеріал справляється із завданням економії бензину.

  • ACEA (Європа)

Як показує досвід, індекс ACEA більш точно відображає протизносну здатність мастильного матеріалу. Масла для бензинових моторів маркуються буквою «A», для дизелів — літерою «B», є категорія для універсальних масел («C»), придатних для силових установок обох типів, і в окрему категорію («E») виділено мотори важких вантажівок.

Оцінку якості несе цифровий код, масло з маркуванням A5 набагато краще протистоїть зносу двигуна, ніж A2. Індекс ACEA містить вказівник року, коли специфікація масла була затверджена, наприклад: A3-97, A4-99, B3-95, С5-2000.

«НАТУРАЛЬНЕ» НЕ ЗАВЖДИ КРАЩЕ

Окрім в’язкості та експлуатаційних властивостей, потрібно мати на увазі відмінності технології виготовлення. На сьогодні існує три типи машинних олив:

• мінеральні,

• синтетичні,

• напівсинтетичні.

Дві марки масла від шанованих брендів можуть мати одну і ту ж в’язкість і ідентичну оцінку експлуатаційних властивостей, але різними за ціною в три і більше разів. Причина такого стану справ лежить в області хімії. Найпростіше виготовити мінеральне масло, його виробляють в процесі обробки нафти. Технологія отримання синтетичного машинного масла значно складніше, звідси вища ціна.

Обидва типи олії знаходять своє застосування. Справа в тому, що «синтетика» набагато краще захистить мотор, якому належить робота під навантаженням. Крім того, синтетичне мастило служить помітно довше, його рідше треба міняти. «Напівсинтетика» являє собою компроміс, купуючи олію цього типу, автовласник отримує деякі властивості «синтетики», і економить гроші.

На думку більшості досвідчених механіків, при виборі масла важливо з максимальною чіткістю дотримуватися рекомендацій виробника авто у відношенні в’язкості. Трохи менш суворими є вимоги до експлуатаційних властивостей. І нарешті, відмінність між мінеральним і синтетичним типом мастильного матеріалу впливає на фінансову сторону питання.

 

 
comments powered by HyperComments