Главная / Екологія / Від Антарктиди скоро відколеться найбільший айсберг

Від Антарктиди скоро відколеться найбільший айсберг

Всі ми чули про глобальне потепління, однак саме воно впливає на стан природи, яке не завжди вдається побачити наочно — найчастіше зміни відбуваються повільно і непомітно. В цей раз у жителів планети з’явилася можливість спостерігати набагато більш швидкі зміни, викликані зміною температури на Землі: ось-ось через кілька тижнів відколеться айсберг, який увійде в десятку найбільших в історії.

8a2e21405cab1401e2ea4d9d7c96cfdf

Окрім того, його затоплення може призвести до підйому рівня світового океану


Тріщині залишилося всього 20 км до океану

У 1893 році норвезький капітан і основоположник антарктичного китобійного промислу Карл Антон Ларсен досліджував узбережжі Антарктичного півострова на судні «Ясон». Пізніше величезну крижану стіну, вздовж якої плив капітан, назвуть шельфовим льодовиком Ларсена.

Спочатку шельфовий льодовик складався з трьох частин — Ларсен А, Ларсен Б і Ларсен (Ларсен С був з них найбільшим). Першим відколовся Ларсен А він пішов під воду в 1995 році. Всього через сім років Ларсен В також відколовся від основного масиву льодовика. Цей айсберг був досить значних розмірів — його площа дорівнювала 3250 км2, а товщина була 220 м. Ларсен В протримався на воді трохи більше місяця і в підсумку повністю зруйнувався.

А зараз під загрозою опинився і єдиний «залишений в живих» льодовик ЛарсенС, чия площа становить 55 тис. кв. км, що майже в десять разів перевищує площу «покійного» Ларсена В і являє собою половину площі Ісландії. На сьогоднішній день Ларсен С вважається четвертим за величиною льодовиком у світі.


Руйнування другої частини льодовика — Ларсен В

Після 10 тисяч років, поки льодовик залишався в незмінному стані, останні десятиліття істотно змінили його історію. І ось у грудні 2016 вчені помітили тріщину по частині шельфового льодовика Ларсена С. Ця тріщина відокремлює величезну брилу льоду площею близько 5 000 км2. Тріщина ця відносно неширока — всього 100 м в ширину, але вчені вважають, що вона йде вглиб на півкілометра.


Антарктичне узбережжя і льодовик Ларсена

Згідно з результатами комп’ютерного моделювання та аналізу супутникових знімків вчених з Великобританії, які беруть участь у проекті MIDAS, тільки за останні п’ять місяців (з березня по серпень 2016 року) льодовикова тріщина збільшилася на 22 км (13,67 милі) в довжину і зараз становить 130 км (80 миль). Для порівняння, у період з 2011 по 2015 рік тріщина збільшилася на 30 км в довжину. Крім того, до теперішнього моменту тріщина становить 350 м в ширину.

Ще 20 км — і брила повністю відколеться. Тому вчені припускають, що ця подія — питання декількох тижнів. Існують різні версії причин такого розколу, але глобальне потепління, прямо чи опосередковано, в будь-якому випадку вплинуло на цю дію.

Якщо вся ця брила потоне в океані, дивлячись на її розміри, істотної зміни на рівні океану це не зробить. Інша справа, якщо потоне весь льодовик Ларсена — а це може статися, так як без відколотого шматка льодовик може стати набагато менш стабільним. Якщо весь льодовик в підсумку піде під воду, рівень світових океанів підніметься на 10 сантиметрів.

На думку гляціолога Девіда Вона, “сьогодні ситуація виглядає більш, ніж тривожною: рівень моря в акваторії Атлантичного океану підвищився, а льодовик Ларсен С – більший, ніж були і Ларсен А, і Ларсен В. І якщо він розтане, то ми можемо сьогодні за допомогою математичної моделі передбачити, яким буде рівень Світового океану до 2100 року. Він підвищиться приблизно на пів-метра. Це не тільки зміна клімату, це зміна практично всієї берегової лінії на планеті».

Цікаво, що в червні в Nature Communications з’явилося дослідження, згідно з яким на поверхні Ларсена С утворилися талі ставки. А напередодні, до схожого висновку прийшли дослідники з Університету Дарема. Вчені проаналізували сотні супутникових знімків і даних метеорологічних спостережень льодовика Лангховде в Східній Антарктиді і з’ясували, що тільки з 2000 по 2013 рік в Антарктиді з’явилося близько 8 тис. нових озер. Фахівці підозрюють, що вода деяких таких озер може просочуватися під поверхню льоду, що ставить під загрозу стабільність усього льодовика.

 

 

 

 
comments powered by HyperComments