Главная / Людина / Війна підвищує ризик безпліддя через постійний стрес

Війна підвищує ризик безпліддя через постійний стрес

Переживаєте, і давно? Якщо ви — статевозрілий чоловік, та збираєтеся заводити дітей, то постійне нервування знижує ваші шанси стати батьком. У чоловіків, які всього два місяці піддавалися постійному стресу за бомбардувань в секторі Газа, помітно знизилася рухливість сперматозоїдів, з’ясували ізраїльські вчені.

Война повышает риск бесплодия из-за постоянного стресса

Еліаху Левітас з університету імені Бен-Гуріона і медичного центру імені Сороки все життя вивчає репродукцію людини; частина його праць присвячена проблемам використання заморожених ембріонів, частина — відновлення жіночої репродуктивної функції після викиднів, а частина — впливу психологічних факторів на чоловічу фертильність; крім того, Левітас — директор банку сперми при медцентрі.

У цьому році група Левітаса взяла зразки сперми, здані десятьма тисячами ізраїльтян у мирні періоди з 2009 по 2017 роки, і 659 зразків, отриманих під час зіткнень в секторі Газу у 2012 і 2014 році, і порівняли рухливість сперматозоїдів. Середній вік учасників дослідження становив 32 роки.

Вчені міркували так: «Якщо чоловік по кілька разів на дню чув виття сирени, яка попереджає про ракетний удар, він, швидше за все, нервував; і не один день, а кілька. Такий стрес переживали всі учасники дослідження, незалежно від особистих обставин — адже вони перебували в Ізраїлі в цей час. Але ми все одно здивувалися, виявивши зв’язок між безпекою держави і результатами аналізів сперми. Знижену рухливість ми відзначили у 37% зразків, забраних у воєнний час, а це майже вдвічі частіше, ніж для зразків, зібраних у мирний час», — розповів Левітас Міжнародному саміті з допоміжної репродукції і генетики.

Астенозооспермія, або низька рухливість сперматозоїдів, винна у 70 випадків чоловічого безпліддя. На швидкості руху сперматозоїдів, яка в нормі повинна становити не менше 0,0025 мм/сек, впливає безліч факторів: вік, низький рівень тестостерону, інфекції, алкоголь і куріння, зайва вага і супутні захворювання і, ймовірно, тривалий стрес.

Натхнення: www.popmech.ru

 
comments powered by HyperComments