Главная / Всесвіт / Всесвіт помирає

Всесвіт помирає

Спостереження за найбільш далекими квазарами показали, що надмасивні чорні діри є однією з головних причин того, чому Всесвіт почав виробляти набагато менше зірок, ніж зазвичай, в останній час, що призвело до її помітного потьмяніння.

075156ec2fdd7f6f251d350d5ddc5dce

У центрі Чумацького Шляху і практично всіх галактик присутня надмасивна чорна діра, яка «диригує» процесами кругообігу речовини по всій галактиці. Досить давно астрономи вважають, що активізація таких чорних дірок призводить до поступового спустошення галактики і припинення процесів зореутворення в результаті того, що чорна діра розігріває і викидає холодні хмари пилу і водню за межі галактики, всередині яких і народжуються зірки.

Відносно недавно, як розповідає Фредерік Хаманн (Frederick Hamann) з університету Каліфорнії в Ріверсайді (США), вчені знайшли перші докази того, що це дійсно відбувається, проте те, як цей процес впливає на видиме потускніння Всесвіту за останній мільярд років, залишалося невідомим.

Справа в тому, що в минулому році астрономи виявили, що зараз Всесвіт виробляє майже в два рази менше світла, тепла та інших форм енергії, ніж це було два мільярди років тому. Причини цього поки не зрозумілі, проте більшість астрофізиків вважає, що у цьому могли бути замішані квазари, які «придушили» зіркоутворення у приблизно половині видимих галактик.

Хаманну і його колегам вдалося довести, що це потускніння пов’язане саме з активністю квазарів, вивчаючи найдальші надмасивні чорні діри, знайдені вченими в рамках проекту BOSS. Даний проект призначений для пошуків «складок» в розподілі матерії у Всесвіті, що виникли в результаті дії «відлуння» Великого Вибуху. Для цього астрономи вивчають спектр найдавніших джерел світла і розташування галактик в «космічній павутині» Всесвіту.

Вивчаючи «червоні» і далекі квазари, автори статті виявили у майже всіх з них одну загальну і незвичайну межу, яка може пояснювати, чому квазари зробили Всесвіт менш яскравим, ніж він був раніше.

Як виявилося, майже дві сотні найдальших квазарів мають незвично «плоский» і безперервний спектром, що вказує на те, що ми їх бачимо майже в «голому» вигляді, не закритими хмара з пилу і газу, які зазвичай оточують багато неактивних надмасивних чорних дір сьогодні. Це означає, що такі квазари дуже активно поглинали матерію і постійно «випльовували» іі частину назад, тим самим розчищаючи навколишній простір від холодного пилу і газу, і позбавляючи свої галактики «зоряних будматеріалів».

Природно, що цей процес не міг тривати вічно, і багато галактик фактично «померли», повністю припинивши формування нових зірок через активність таких чорних дірок. Як вважають вчені, це пояснює те, чому Всесвіт сьогодні поступово «вмирає».

Натхнення: earth-chronicles.ru

 
comments powered by HyperComments