Главная / Земля / У Греції знайшли найдавніше живе дерево

У Греції знайшли найдавніше живе дерево

 
 

Команда фізиків і ботаніків виявила в горах Піндос на півночі Греції тисячолітню боснійську сосну, найдавніше на сьогоднішній день дерево Європи, яке було сучасником Великого Київського князя Ігоря Рюриковича та візантійського імператора Костянтина VII Багрянородного.

182ecdb23da8e81b55909acc4b5cc11e
«Дуже дивно, що цей складний і вкрай цікавий організм вижив в настільки неспокійному середовищі, в тій частині Землі, яка була населена людьми вже більше трьох тисяч років. Багато років тому я прочитав дисертацію, в якій згадувався цей вкрай цікавий ліс. Зараз нам вдалося взяти пробу його деревини з центру і підрахувати річні кільця, яких виявилося 1075 штук», — розповідає Пол Крусич (Paul Krusic) з університету Стокгольма (Швеція).

Це дерево, які вчені називають «Адонісом», живе в компанії кількох десятків інших літніх дерев, чий вік, за попередніми оцінками Крусича і його колег, теж наближається до тисячі років або навіть перевалює через цю позначку.

Такі дерева, як розповідає вчений, цікаві науці не тільки заради вивчення секретів їхнього довголіття, але і з тієї причини, що вони самі та їхні річні кільця являють собою великий кліматичний літопис довжиною в той час, яке дерево встигло прожити на Землі. Подібні «літописи» вже допомогли вченим розкрити таємницю відступу військ монголів під час їх походу на Європу в 1242 році, а також вказали на найпотужніший спалах наднової, що вразила Землю в 774 році.

Як відзначають вчені, вкрай дивно, що подібні дерева в особі «Адоніса» і його сусідів збереглися в тій частині Європи, яка постійно служила предметом конфліктом між різними імперіями, які перебували або намагалися завоювати Балкани і Грецію. Приміром, в 500-річчя «Адоніса» та частина Греції, де він росте, була завойована турками-оттоманами, а на наступ тисячоліття доводиться окупація Греції військами нацистської Німеччини та її союзників.

 
comments powered by HyperComments