Главная / Земля / У Середземному морі знайшли найдавніший шматок океанічного дна

У Середземному морі знайшли найдавніший шматок океанічного дна

 
 

Дно океану значно молодше суші, і навіть на великій глибині складно знайти породи, вік яких складає більше 200 мільйонів років. Все, що старше, тектонічні процеси «потягли» вглиб мантії. Принаймні, так вважалося раніше.

6aaf633fd2ba40c69074ac6f700c707d

Але нове дослідження Руа Грано (Roi Granot) з Університету Бен-Гуріона показало, що в Середземному морі між Критом, Кіпром та Єгиптом — розташовується шматок океанічної кори, вік якої становить від 315 до 365 мільйонів років.

Цю дивну область старовини посеред «молодого» океанічного дна вчені назвали Чашею Геродота (Herodotus Basin). Судячи з усього, вона була частиною стародавнього океану Тетіс. За оцінками фахівців, «чаші» в середньому 340 мільйонів років — і це новий світовий рекорд.

Чому ж океанічне дно набагато молодше сухопутних ділянок нашої планети? Як пояснюють вчені, коли гаряча магма виливається через розломи в центральній частині океанів на місці стиків тектонічних плит, вона поступово розповсюджується до країв гігантських водойм. Стикаючись з берегами континентів, вона спрямовується під них. В мантії Землі вона переробляється і поступово знову йде в хід у вигляді нової викидаючої магми. Цей «конвеєрний процес» змушує дно океану постійно «омолоджуватися».

Коли розплавлена магма застигає, магнітні мінерали в її складі вирівнюються згідно з магнітним полем планети на той момент. А так як воно періодично змінює свою орієнтацію, дно стає ніби «смугастим». Геологи, відповідно, можуть судити про вік тої чи іншої частини дна океану з магнітним властивостям матеріалів в її складі.

Саме такі дослідження Грано проводив за допомогою чутливих магнетометрів і судна RV Mediterranean Explorer, вивчаючи довгі смуги морського дна у 2012 і 2014 роках. Тоді були зібрані дані про більш ніж 7000 кілометрів океанічної донної породи. Потім нова інформація була скомпонована з даними 1998 року.

Висновки нинішнього та інших досліджень такого роду дозволяють геологам судити про те, як змінювався вигляд Землі в ході історії. Знаючи вік та склад порід, вчені можуть припустити, як шматок поверхні рухався мільйони років тому.

Так, вважається, що східна частина басейну Середземного моря була сформована при розпаді стародавнього суперконтиненту Пангеї. Океан Тетіс з’явився на Землі менше 300 мільйонів років тому. Вік виявленої ділянки змушує вчених припустити, що розпад Пангеї почався ще до закінчення її формування, або що дана ділянка утворилася ще до підйому суперконтиненту.

«Можливо, тут збереглася ділянка океанічного дна, яка існувала ще до появи Пангеї», — говорить Дауве ван Хінсберген (Douwe van Hinsbergen) з університету Утрехта.

 
comments powered by HyperComments