Главная / Земля / У США в будь-який момент може виникнути потужна посуха

У США в будь-який момент може виникнути потужна посуха

Американські вчені проаналізували історію виникнення посух за останні дві тисячі років і прийшли до висновку, що на заході і південному заході США може в будь-який момент виникнути «мегазасуха», яка триватиме як мінімум 30 років.

«Використовуючи нашу модель, нам вдалося краще зрозуміти, яку роль відіграють «мегазасухи» в нормальних коливаннях клімату Землі, і що саме керує шансами на їх виникнення. Дуже дивно, що навіть такі прості розрахунки показують, що подібні катаклізми можуть легко виникнути в найближчі роки, і що їх сила не буде поступатися великим засухам минулого, які відбувалися на заході Північної Америки в останні 1200 років», — заявив Тобі Олт (Toby Ault) з Корнельського університету в Ітаці (США).

Починаючи з 2011 року, в південних регіонах США лютує посуха, яка торкнулася 98 відсотків жителів Каліфорнії і майже всіх її лісів, багато з яких фактично повністю висохли за цей час. Для боротьби з нею влада Каліфорнії прийняли дуже суворі обмежувальні заходи, які співставні з драконівськими обмеженнями по споживанню води під час посухи в 1970-ті роки, які були сформульовані, але не застосовані на практиці.

За оцінками вчених, тільки за останні п’ять років Каліфорнія втратила близько 67 кубічних кілометрів води, і до настання «супершторму» наприкінці грудня минулого року ситуація швидко наближалася до критичної. Після потужної серії дощів у січні влада штату заявили про завершення посухи, однак кліматологи побоюються, що ситуація знову може змінитися.

Олт і його колеги спробували з’ясувати, як часто подібні події могли відбуватися в минулому і знайти спосіб передбачити подібну посуху в майбутньому, вивчаючи дані, зібрані палеокліматологами при вивченні історії водойм, які існували на території заходу і південного заходу США в останні дві тисячі років.

Авторів статті цікавило одне просте питання — чи виникають тривалі посухи самі по собі, внаслідок «природних» коливань клімату, або ж вони виникають тільки з якихось зовнішніх причин. В їх ролі можуть виступати різкі зміни в характері рухів течій в океанах, потьмяніння або підвищення яскравості Сонця, геологічних катаклізмів та інших факторів.

Для відповіді на нього вчені створили набір кліматичних моделей, в яких народженням посух управляли або катаклізми, або ж коливання клімату, і порівняли результати розрахунків з тим, що показували палеокліматичні дані. Кліматологів, як пояснює Олт, цікавило не час і місце появи конкретних посух, а їх частота, розподіл за часом і число малих і великих подій такого роду.

Як показали ці розрахунки, великі посухи дійсно виникають в основному через випадкові коливання клімату Землі, однак деякі їх властивості залежать від «зовнішніх» подій, наприклад, ймовірність того, що кілька великих посух почнуться майже в один і той же момент часу і посилять дію одна одної.

Все це говорить про те, що найпотужніші посухи, що тривають по 30 років, можуть виникати на заході США навіть у тому випадку, якщо клімат планети не буде змінюватися в майбутньому. Подібні катаклізми, як відзначають вчені, торкнуться території багатьох штатів і їх влади повинні бути готові, що такі проблеми можуть виникнути в будь-який наступний літній або зимовий сезон.

 
comments powered by HyperComments