Главная / Земля / Як проявляється інстинкт у людини, тварин і комах

Як проявляється інстинкт у людини, тварин і комах

Битися до перемоги або бігти без оглядки, рефлекторно затримувати дихання при зануренні під воду, проявляти агресію або, навпаки, демонструвати дружелюбність. Всі ці вчинки люди (як, втім, і багато тварин) вчиняють необдумано. Факт в тому, що кожна людина з народження наділена здатністю виконувати рефлекторні дії, яким його не потрібно навчати.

Так що ж таке інстинкт, і яка його роль в житті будь-якого біологічного організму на нашій планеті? Щоб відповісти на це питання, ми розглянемо деякі аспекти рефлекторної поведінки у людини, тварин і комах.

foto_cikavosti_24.09.2014-08_resized

Вроджені та набуті інстинкти

Вид homo sapiens далеко не завжди був «царем природи», на зорі формування суспільства нашим предкам довелося чимало побігати від тигрів, вовків та інших хижаків. Так сформувався найдавніший інстинкт людини — прагнення вижити. В принципі будь-які фізіологічні потреби заткнуть за пояс всі інші потреби. Воістину важко вести неспішну філософську бесіду під час нападу діареї.

Наступний по значимості інстинкт людини — це потреба в розмноженні. Послідовники Фрейда пов’язують з цим інстинктом практично всю поведінку людини, від свідомих реакцій до несвідомих проявів. Однак не будемо заглиблюватися в нетрі психології, звернемося до останньої, і, мабуть, найбільш вражаючої групи рефлексів.

Читайте також: 5 «суперздібностей», якими володіють маленькі діти

Отже, рефлекси набуті. Чи траплялося вам коли-небудь судомно закривати інтернет-браузер з причини того, що бічний зір вловив неясний силует начальника, що увійшов в офіс? Чи доводилося вам бачити, як професійний боксер спритно уникає удару, якого випадкова людина напевно б не уникла? Такі рефлекси не є необхідними для виживання, але допомагають пристосуватися до певної діяльності. Ми всі в тій чи іншій мірі накопичуємо їх протягом життя.

Інстинкти тварин — альтернатива мисленню?

Іноді поведінка «братів наших менших» інстинкти тварин здаються нам розумними. Навіть дуже. Однак, на думку вчених, не потрібно дивуватися здатності кротів рити найскладніші підземні галереї або будівельному мистецтву бобрів. Адже їх діями керує древній інстинкт — механізм виживання, вироблений багатьма поколіннями тварин за сотні і тисячі років.

Між іншим, «тваринний» інстинкт можна вважати більш досконалим, ніж інстинкт людський. Припустимо, що в деякій місцевості скоро має статися землетрус. Людина може спокійно спати собі в ліжку, а його собака в цей час буде проявляти ознаки занепокоєння. Багато тварин дуже бурхливо реагують на природні аномалії, по всій видимості, вони здатні відчувати якісь непомітні для нас зміни навколишнього середовища.

Особливої уваги заслуговує так званий «інстинкт хижака». У спостерігача, що переглядає фільм з циклу «життя дикої природи», може скластися враження, що хижак якось неприродно легко знаходить собі здобич, немов би з натхнення. Хоча фактично тварині допомагає полювати інстинкт — хижак добре знає звички своєї жертви і місця її проживання.

Інстинкт комахи — робота в команді

Досить сильне враження залишають інстинкти комах — досить подивитися, як злагоджено працюють мурахи над зведенням мурашника чи медові бджоли над будівництвом ідеально рівних воскових сот. Тим не менш, сліпий інстинкт не може замінити здатність критично мислити. Якщо проткнути стільники, бджола не перестане носити туди мед. Її не буде бентежити той факт, що мед витікає в отвір.

Збір їжі, вигодовування личинок, захист гнізд / сот / мурашника — ці інстинкти комах допомагають їм виживати. Підкоряючись велінню інстинкту, комахи здатні безпомилково знаходити дорогу до гнізда, навіть перебуваючи на значній відстані від нього. І, нарешті, захищаючи свою колонію, комахи безстрашно кидаються в бій — вони швидше загинуть, ніж поступляться агресору.

Читайте також: Понад 600 видів мурах зайняли нові території завдяки людині

Чи знаєте ви, що мурашки не тільки будують складні гнізда, а й заводять «домашню худобу» — попелиць, яких вони доять. Південноамериканські мурахи завзяті городники — вони розводять деякі види грибів в своїх гніздах. Живуть мурахи величезними колоніями, і кожна особина, яка навчилася чогось нового, негайно починає навчати своїх побратимів. Якщо мурасі доводиться виконувати роботу (наприклад, рити тунель) поодинці, то вона буде робити це вельми неохоче. Інша справа, якщо трудиться загін мурашок.

Як бачите, інстинкт по-різному проявляється у людини, у тварин і у комах. Спостерігається тільки одна загальна закономірність — чим більш високорозвиненим є організм, тим менший вплив на нього робить інстинкт. Реакціями окремо взятого мурахи управляє «колективний розум», а вчинки людини визначаються скоріше набутими звичками, соціальними нормами і рівнем розвитку індивіда. І все ж інстинкт — древній і мудрий механізм — завжди виступає на передній план, коли з’являється загроза нашому житті, здоров’ю або безпеці.

Натхнення: planetatain.ru

 

 
comments powered by HyperComments