Главная / Людина / Як вести бізнес в кризу і не панікувати

Як вести бізнес в кризу і не панікувати

Психолог Юлія Бурлакова розповіла «Секрет» про п’ять прийомів, які допомагають вистояти в умовах кризи.

Згадайте про вище призначення

Для початку зверніться до своєї вищої місії і до вищого сенсу вашому житті. Цей перевірений метод людством було вироблено в найстрашніші часи. Австрійський психолог, який пережив нацистський концтабір, Віктор Франкл писав, що в концтаборі виживали ті, хто концентрувався на тому, заради чого варто жити. Сам Франкл, наприклад, писав у цей час книгу і створював теорію — без олівців і паперу він запам’ятовував сторінку за сторінкою.

Італійський психолог Роберто Ассаджіолі, заарештований фашистським урядом Муссоліні, придумував теоретико-методологічну концепцію психотерапії і саморозвитку людини. Олександр Солженіцин в ув’язненні обмірковував книгу. Андрій Туполєв під домашнім арештом проектував літаки. Якби вони концентрувалися на стресі, ситуація, в якій вони опинилися, зжерла б їх.

Важливо навчитися думати: «Я не здамся, тому що мені треба спроектувати літак» або «Я не можу зараз нервувати, мені треба бути тилом і опорою для всього колективу». Спробуйте відповісти собі на питання: «А що я тут роблю? Навіщо я веду цей бізнес? Заради якоїсь вищої мети я керую цим колективом? ». Зрозумівши, в чому твоє призначення в цьому бізнесі, в цьому сегменті ринку, в цьому колективі, в цій країні, в своїй родині, нарешті, ви, може, і не зможете повністю заспокоїти бурю своїх емоцій, але їм хоча б буде об яку скелю битися — об скелю вашої місії на планеті Земля на цьому відрізку часу. Або займіть себе більш серйозними речами, наприклад, прийміть участь в системі державні закупівлі Прозоро, що дасть розширити ваш бізнес та світогляд.

Дотримуйтесь щоденних ритуалів

Але і просто пережити цей день — теж важливо. Для цього є друге правило управління стресом — скрупульозно виконуйте щоденні ритуали. Якщо ми дамо стресу нас захопити, то з ранку, не почистивши зуби, стрибнемо, як нью-йоркські фінансисти, з якого-небудь хмарочоса. Такий підхід нам не годиться. Замість того щоб стрибати, ми йдемо медитувати, якщо у нас є духовна практика, або молитися, якщо ми віруючий бізнесмен, або на найближчий турнік підтягуватися, якщо ми адепти ЗСЖ.

Зміцніть зв’язки з сім’єю і партнерами

Ще один важливий пункт вашого психологічного тилу — збереження і культивування надійної прихильності з партнерами, сім’єю, батьками, друзями і колегами. Британський дитячий психіатр Джон Боулбі виявив, що після Другої світової війни швидше оговталися ті діти, які залишилися з батьками під бомбардуваннями в Лондоні, ніж ті, кого відірвали від мам і відправили в безпечну сільську місцевість. Так почала розвиватися теорія здорової прихильності. Здорова прихильність — це здатність вибудовувати адекватні відносини зі світом, здатність довіряти тим, з ким ми вступаємо в стосунки. Вона формується через взаємини між дорослим і дитиною в перші 18 місяців життя. Для цього поруч з дитиною повинна бути надійна мати або будь-який значущий дорослий, який годує його на вимогу, втамовує всі потреби, створює навколо нього емоційну безпеку.

У благополучних західних суспільствах середнє співвідношення носіїв здорової прихильності до носіїв відсутності такої становить 60 на 40: тобто 60% здорових громадян, 40% не надто. У суспільствах, де масове тяжіє над індивідуальним і де сильна єдина ідеологія, наприклад в Китаї, ситуація гірша: 50 на 50. В інших, менш розвинених країнах на кшталт Росії, дослідження показали, що це співвідношення катастрофічне: всього 7-10 % росіян є носіями здорової прихильності.

У непрості часи наше завдання — об’єднатися навколо людських зв’язків. Людські зв’язки заповнюють психологічні ресурси, як ніщо інше.

Дивіться на ситуацію зверху

Важливо навчитися дотримуватися балансу між тактичним і стратегічним рівнями. Тактичний рівень — це робити все для свого виживання, а стратегічний — дивитися на ситуацію з висоти вертольота, «гелікоптер в’ю» — це один з основних навичок менеджера.

Англо-саксонська цивілізація історично дотримувалася правила «ми не припинимо роботу, поки нас не поженуть вилами». У підприємців і менеджерів, напевно, є щоденний антикризовий план. Наприклад, один з пунктів плану — знайти спосіб скоротити витрати. Ну і потратьте півдня на пошук дешевих скріпок. Займіть свою голову цим, а не думками про падіння валюти. А потім постарайтеся побачити картину через п’ять років — через п’ять років, навіть якщо все полетить шкереберть, ви будете знати, що зате знайшли найдешевші скріпки, а не опустили руки. Здоровий егоїзм, який сприяє психологічній стійкості, — це сказати світові: «Я не дам вашим пассам, спрямованим на придушення моєї волі, дозволити насолоджуватися втратою моїх стратегічних інтересів на моїй території».

Нідерландський соціолог Ґерт Ґофстеде запропонував систему аналізу культури, що складається з восьми параметрів. Один з параметрів — «співвідношення одномоментного і вічного», на що з цього людина, що належить до тієї чи іншої культури, більше орієнтована. У Китаї, наприклад, діалог з вічністю. Вони кожну картинку сьогоднішнього дня розглядають в масштабі 5000 років. Важлива система адаптації до стресу — сказати собі «це не навічно». Не дамо тим, хто оточує нас в цьому пеклі і підкидає поліна в огонь, виграти.

Інвестуйте в себе

Запишіться на масаж, почніть вчити англійську мову, сходіть на тренінг, перейдіть на здорове харчування. Якщо у вас накрилася поїздка на Балі, гуляйте 40 хвилин в день в найближчому сквері. Знайдіть джерела свого натхнення і спокою і не відмовляйте собі в цих дрібницях.

При цьому постарайтеся позбавити себе від усього зайвого, в тому числі в вашому інформаційному потоці. Будучи підприємцем або менеджером, ви не можете позбавити себе від новин і необхідності бути в курсі порядку денного, але добре б, щоб у вас був пул тих авторів і ЗМІ, які направляють вас на позитив. Якщо постійно слухати панікерів, то до обіду повісишся. І ніякі психологічні поради не допоможуть.

 
comments powered by HyperComments