Главная / Земля / Землетрус розломив Нову Зеландію на шість частин

Землетрус розломив Нову Зеландію на шість частин

Недавній землетрус у Новій Зеландії призвів до формування шести нових розломів на північній частині острова Південний, повністю змінивши «баланс» тектонічних сил в цій частині архіпелагу.

1dddd256ca3003508bfcf5365309660f
«Схоже, що землетрус підвищив висоту всього північного узбережжя острова, від мису Кемпбелл до околиць міста Кайкура. Породи біля узбережжя зрушилися на дуже більшу відстань, приблизно на метр вгору і на три метри в бік. Цей берег Нової Зеландії вкрай складно влаштований, і тепер ми відчайдушно намагаємося зрозуміти, чи вивільнив цей землетрус всі точки напруги або ж він створив нові потенційні вогнища», — розповідає Микола Літчфілд (Nicola Litchfield), геолог з компанії GNS Science.

Вранці в понеділок острів Південний пережив один з найпотужніших у своїй історії землетрусів, який володів магнітудою 7,8 за шкалою MMS і викликав сотні повторних поштовхів, цунамі, зсуви та ряд інших катаклізмів. В результаті цих наслідків загинуло дві людини, а на півночі острова Південний було оголошено надзвичайний стан, пов’язаний з масовими руйнуваннями інфраструктури та запруджуванням річок.

Наслідки цього землетрусу, на відміну від Непальської катастрофи в квітні минулого року, володіли схожою магнітудою і схожим механізмом народження, були відносно скромними – в Непалі загинули більше семи тисяч людей, ще близько 6 тисяч непальців були важко поранені.

Літчфілд і кілька інших геологів облетіли острів на вертольоті в спробі оцінити масштаби руйнувань і зрозуміти, як змінилася геологічна обстановка в надрах Землі. Сфографувавши північний край острова з великої висоти, учені порівняли отримані знімки з тим, як виглядав острів Південний до землетрусу.


Виявилося, що ця серія поштовхів фундаментально змінила те, як влаштовані надра Землі в цій частині острова. За словами Лічфілд, острів виявився спотворений шістьма новими «шрамами» —великими розломами, чотири з яких сягають далеко в море, а два знаходяться на суші.

У всіх цих розломах пласти порід змістилися відносно один одного на кілька десятків сантиметрів вгору або вниз, а також убік, що помітно змінило те, як старі тектонічні «шрами» тиснули один на одного. Зараз вчені активно вивчають ці нові розломи, намагаючись зрозуміти, де може виникнути такий землетрус і коли він має відбутися.

Для цього геологи планують вирушити в експедицію в море біля берегів острова Південний, де вони планують просвітити дно Тихого океану за допомогою сонарів. Ці дані, як сподіваються вчені, допоможуть зрозуміти, як далеко в море ідуть чотири нових розлому і як їх поява вплинула на «баланс сил» в розломі Мальборо, в центрі якого знаходиться Нова Зеландія.

Розлом Мальборо – одна з найбільш складних тектонічних систем на Землі, де з’єднуються чотири великих розломи, уздовж яких рухаються Австралійська і Тихоокеанська тектонічні плити. Вивчення наслідків цього землетрусу, як сподівається Літчфілд, допоможе нам зрозуміти, як буде вести себе цей розлом в майбутньому, і яку загрозу він несе для жителів Нової Зеландії.

 

 
comments powered by HyperComments