Главная / Всесвіт / Життя за межами Землі — складне завдання

Життя за межами Землі — складне завдання

 
 

Сусана Занелло — експерт з адаптації людей до життя в космосі. Запрошена в якості гостя до Федеральної політехнічної школи Лозанни (EPFL), вона поділилася своїм поглядом на дослідження, освоєння космосу, майбутні подорожі на Марс і багато іншого. Публікуємо інтерв’ю, представлене на Phys.org.

e6eae6677b16f26d1b80bc02e61af4de

Космічні подорожі впливають на людський організм набагато сильніше, ніж ми думаємо. Сусана Занелло спеціалізується на цих ефектах. Будучи біологом, вона працює у Відділі наук космічної життя в Х’юстоні, установи, яка підтримує роботу NASA. Її місія — вивчати адаптацію людини до життя в космосі, визначати пов’язані з цим ризики і розробляти контрзаходи, щоб зберегти здоров’я космонавтів по мірі проведення розвідувальних місій.

Як це перебування в EPFL допоможе вашим дослідженням?

Я приїхала сюди, щоб дізнатися більше про мініатюризації і зібрати деякі ідеї. В космічній медицині нам потрібні пристрої з невеликими розмірами, які дозволять проводити аналізи в польоті і моніторинг здоров’я в режимі реального часу: вимірювати пульс, кров’яний тиск, частоту дихання та температуру астронавтів. Крім того, повинен бути якийсь спосіб збирати дані про здоров’я всього екіпажу. Це важливий момент, оскільки в космосі є безліч обмежень: невеликий простір, час екіпажу, вага об’єктів, які ми туди беремо. Таким чином, ми шукаємо нові мікро — і нанотехнології, щоб створювати пристрої менші та кращі.

http://go.ad2upapp.com/afu.php?id=869299
Які найбільш важливі прояви космічного польоту в організмі?

Жити за межами Землі — складне завдання. У процесі еволюції життя адаптувалася до цієї планеті. У космосі один із головних ризиків являє собою мікрогравітація — відсутність сили тяжіння. Очевидним наслідком є втрата мінеральної щільності кісткової тканини. Там, нагорі, вам просто не потрібно постійно боротися з силою гравітації, як ми це робимо на Землі. Таким чином, у скелета просто немає необхідності нас підтримувати. Тіло людини починає адаптуватися, знижуючи щільність кісткової матриці і по-іншому обробляючи кальцій. Це призводить до втрати сили кісток, що збільшує ризик переломів, коли ви повертаєтеся на Землю, а також появі каменів у нирках.

Космічне випромінювання — ще один важливий ризик життя в космосі. Магнітне поле Землі є ефективним захистом, запобігаючи потрапляння на поверхню планети більшості високоенергетичних частинок. За межами поясів Ван Аллена або на інших планетах, ми будемо під постійним бомбардуванням потужних сонячних протонів і галактичних космічних променів. Є вагомі докази того, що вони можуть проходити через наші тіла і взаємодіяти з ДНК. У довгостроковій перспективі є ризик, пов’язаний зі зміною ДНК, появою раку, тому необхідні серйозні дослідження.

Ваша робота зосереджена на змінах в зору астронавтів?

На початку 2000-х ми почали спостерігати зниження гостроти зору астронавтів після того, як вони проведуть певний час на МКС, Міжнародної космічної станції. 60% астронавтів стикаються зі зниженням зору, в деяких випадках воно незворотні. Тому NASA вважає це ризиком для здоров’я високого пріоритету.

Що викликає цю втрату зору?

Ми думаємо, що це відбувається через зсув рідин у тілі. На Землі, як правило, рідини рухаються до ніг. Їх рух і клапани в наших венах ніг допомагають накачувати кров назад до серця. У мікрогравітації ця система більше не потрібна, і ваша рідина замість цього накачується в голову. Це призводить до появи одутого обличчя і «курячих ніжок», а також, можливо, до підвищення внутрішньочерепного тиску. Вчені припускають, що коли тиск у спинномозковій рідині зростає, воно змінює і тиск очей, що впливає на гостроту зору.

Якими дослідженнями ви збираєтеся зайнятися в майбутньому?

Є фізіологічні ознаки адаптації, які ми можемо спостерігати, а також ті, які лежать в їх основі на молекулярному рівні. Гени можуть по-різному виражатися в космосі, що призводить до певних фізіологічних змін. Дослідження, які я проводжу прямо зараз, повинні відповідати на ці питання. Але знову ж, є багато обмежень щодо проведення експериментів у космосі. Зараз астронавти живуть там до шести місяців, і тільки двоє з них зважилися на річну місію. Але коли ми говоримо про інші далекі пункти призначення такі, як Марс, це говорить про необхідність проведення тривалих місій. Щоб дізнатися, що може статися в таких подорожах, нам потрібно проводити експерименти не тільки на МКС, але і на земних аналогах космічних баз, на платформах, що моделюють умови космосу.

Читайте також: 

Які основні проблеми поїздок на Марс?

Така місія займе не менше трьох років. Перший ризик — фізіологічний. Щоб виміряти його, нам потрібно прийняти до уваги тривалість, віддаленість, ізоляцію, ув’язнення з обмеженим числом людей, стрес від високого навантаження і тиск необхідності успіху. Як тільки ви прибудете на Марс, буде краще: часткова гравітація. Ваші кістки відразу отримують стимул, і рівень падіння щільності кісткової маси знизиться. Але знову ж на поверхні астронавти зіткнуться з ризиком високоенергетичного опромінення. Не кажучи вже про суворий клімат, пил і необхідність гарного харчування.

Як щодо інших планет?

Звичайно, ми починаємо думати і про більш віддаленні об’єкти такі, як супутник Юпітера Європи, на якому була виявлена вода. Але він набагато далі. Плюс, вірте чи ні, хоча Марс здається мертвою планетою, вона ще відносно дружелюбна, порівняно з іншими. Його розмір, і порядок обертання схожі на земні. Доба триває майже 24 години. Це важливо для людей, які звикли жити в таких умовах. Життя на планеті з 10-годинною добою, наприклад, може викликати багато побічних ефектів для організму.

Чи не занадто ми звикли до земних умов, щоб летіти в космос?

Досвід показує, що ми можемо пристосуватися до нового оточення. Звичайно, завжди будуть залишатися певні ризики. Ми повинні ретельно визначити рівні цих можливих ризиків. Але ми не можемо ігнорувати жагу людського дослідження. Навіть при високому ризику завжди знайдеться бажаючий кинутися в нове і незвідане.

Натхнення: hi-news.ru

 
comments powered by HyperComments