Головна / Екологія / Знайдено зв’язок між пустелею Гобі і смогом в Китаї

Знайдено зв’язок між пустелею Гобі і смогом в Китаї

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (Оцініть статтю!)
Загрузка...
 
 

Піщані бурі, які виникають на території пустелі Гобі, парадоксальним чином виявилися головними захисниками міст Китаю від встановлення там «вічного» смогу, з’ясували учені, що опублікували статтю в журналі Nature Communications.


«Ми вперше простежили за тим, як взаємодіють між собою курява пустель, вітер і забруднення повітря, пов’язане з діяльністю людини. Виявилося, що піски пустель відіграють важливу роль у забезпеченні якості повітря, яким дихають сотні мільйонів людей на сході КНР», — заявив Ян Ян (Yang Yang) з університету Каліфорнії в Сан-Дієго (США).

Пекін, як розповідають науковці, вважається одним з найбільш забруднених міст в Китаї і на Землі в цілому. Над містом практично постійно стоїть смог, який влада міста безуспішно намагалася придушити напередодні Літньої олімпіади 2008 року. Причиною даного забруднення жителі міста і багато екологів вважали вибухонебезпечне зростання кількості машин – за останні 15 років їх кількість зросла в 7 разів і досягла 17 мільйонів.

Спостереження за цим смогом в останні роки, за словами Яна, розкрили незвичайну закономірність – туман над містами на сході Китаю з’являвся набагато частіше в ті зимові сезони, коли вітри дули незвичайно слабо. Зацікавившись цією аномалією, вчені спробували знайти зв’язок між вітрами і смогом.

Для цього Ян і його колеги проаналізували те, як працювала вся кліматична система на території Китаю в останні 40 років, використовуючи дані з супутників Terra і Aqua і детальні комп’ютерні симуляції клімату. Завдяки їм вчені виявили, що відповідь на їх питання виявилася вкрай несподіваною.

Виявилося, що варіації в частоті появи смогу були породжені пустелею Гобі, а точніше – її пилом, який потрапляє на територію сходу Китаю разом з вітрами. Цей пил, як виявили вчені, несподівано сильно впливає на розкид температури поверхні суші і морів біля берегів Китаю – зменшення її концентрації у повітрі веде до більшого нагрівання суші і зменшення прогрівання вод океану.

Це, в свою чергу, впливає на поведінку вітрів під час зими, так як різниця в температурах між морем і суходолом – один з основних «двигунів» повітряних мас – стає менш вираженою в тих випадках, коли Гобі «поставляє» відносно мало пилу в східну частину Китаю.

Завдяки цьому, як показують розрахунки кліматологів, вітри на території Китаю сповільнюються в середньому на 0,06 метра в секунду. Така зміна може здатися непомітною для людини, однак її досить для того, щоб зробити повітря над містами Китаю «стоячим» і підвищити концентрацію крапельок аерозолів в ньому на 13%, що і породжує смог.

Такий незвичайний зв’язок між пустелею, вітрами і смогом, як відзначають вчені, добре ілюструє те, що не всі екологічні проблеми пов’язані виключно з діяльністю людини – їх гострота і інтенсивність, як виявляється, може сильно змінюватися під дією природних сил. Цей фактор, як вважають Ян і його колеги, слід враховувати при оцінці та боротьбі з наслідками забруднення навколишнього середовища, в тому числі і зі смогом в Пекіні.

 
Loading...
comments powered by HyperComments