Всесвіт

Гігантський спалах на коричневому карлику ставить астрономів в глухий кут

5 липня 2008 року датчик EPIC на борту космічного рентгенівського телескопа XMM-Newton зафіксував величезний «супер спалах» рентгенівських променів. Спалах відбувся на крихітній зірці, чия маса ледь досягає восьми відсотків від маси Сонця. Ця подія викликала подив у астрономів.

Фото: Художнє уявлення супер спалаху на коричневому карлику / ESA

Винуватець під кодовим номером J0331-27 є коричневим карликом. Його маси ледве вистачає для того, щоб називатися зіркою і генерувати власну енергію. Телескоп зафіксував, як за лічені хвилини крихітна зірка випустила обсяг енергії, що перевищує більш ніж у десять разів навіть найбільш інтенсивні спалахи нашого Сонця.

Коли магнітне поле в атмосфері зірки стає нестабільним, вона випускає велику частину збереженої всередині неї енергії. Енергія може накопичуватися в магнітному полі зірки за допомогою заряджених іонізованих частинок, які виникають тільки у високотемпературних середовищах. Однак поверхня карлика J0331-27 має низьку температуру – всього 2100 К.

Астрономи навіть не думали, що така низька температура здатна генерувати достатню кількість заряджених частинок. Тепер вони вивчають архів XMM-Newton, щоб знайти схожі спалахи у цього та інших карликів і, можливо, внести корективи у наявні моделі поведінки зірок.

Натхнення: v-kosmose.com


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button