Наука

Вчені пояснили, чому виникає «ефект дверного отвору»

Виявилося, всьому виною – багатозадачність. Людина може одночасно тримати в пам’яті обмежену кількість завдань, а якщо до них додається ще одна, пам’ять перевантажується – і вона забуває про деякі справи, коли приходить в інше місце.

Кадр з фільму «Ігри розуму»

Уявіть, що ви дивитеся улюблений фільм і вирішуєте сходити на кухню за їжею. Але коли приходите кухню, раптово зупиняєтеся і питаєте себе: «А навіщо я тут?» Такі провали в пам’яті можуть здатися випадковими. Але дослідники називають винуватцем «ефект дверного отвору».

Кімнати являють собою межу між одним контекстом, наприклад вітальнею, і іншим – кухнею. Якщо пам’ять перевантажена, межа «вимиває» останні завдання – і людина забуває, навіщо прийшла в нове місце.

Група австралійських вчених вирішила уважніше вивчити цей ефект. Вони відібрали 29 добровольців, на яких наділи VR-гарнітури й попросили переходити з кімнати в кімнату в віртуальному середовищі. Під час експерименту учасники повинні були запам’ятовувати предмети: жовтий хрест, синій конус і так далі, що лежать на «столах». Іноді предмети знаходилися в одній кімнаті, а іноді випробуваним доводилося переходити з приміщення в приміщення, щоб відшукати всі.

Виявилося, дверні прорізи ніяк не завадили респондентам. Вони однаково успішно запам’ятовували фігури незалежно від того, знаходяться в одній кімнаті або в різних.

Потім вчені повторили експеримент. Цього разу вони відібрали 45 учасників і попросили їх одночасно з пошуком предметів виконувати завдання на рахунок. І «ефект дверного отвору» спрацював. Добровольці помилялися в рахунку або забували про предмети, коли переходили з кімнати в кімнату. Вчені прийшли до висновку, що друге завдання перевантажувало пам’ять і викликало в ній «прогалини», коли люди перетинали дверний проріз.

У третьому експерименті вже 26 учасників дивилися відео, зняте від першої особи. Оператор переміщався по коридорах університету, а респонденти повинні були запам’ятовувати фотографії метеликів на стінах. У четвертому експерименті ходили по цьому маршруту самостійно. Дослідники помітили, що в цих випадках «ефект дверного отвору» знову був відсутній. Тобто, коли у людини немає додаткових завдань, перетин кордонів не має ніякого значення.

Результати роботи, опублікованої в журналі BMC Psychology, показали: чим більше багатозадачна людина, тим вище ймовірність того, що «ефект дверного отвору» спрацює. Це відбувається тому, що ми можемо тримати в пам’яті тільки певну кількість інформації. І робоча пам’ять перевантажується, коли ми відволікаємося на щось нове.

За словами вчених, людина здатна забувати якісь завдання не тільки в «дверному отворі». Мозок «сегментує події» постійно (так він краще обробляє інформацію), і ефект проявляється в різних умовах. А щоб його уникнути, потрібно контролювати кількість завдань, якими ми зайняті, і фокусуватися на справах.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button