Земля

Як армія США витратила $ 778 млн на боротьбу з товстолобиком

Товстолобик – велика риба сімейства коропових, що досягає маси до 25 кг і більше. Його вихідним ареалом були азіатські ріки, проте в XX столітті ця риба була успішно інтродукована в безлічі водойм Європи, а потім – і Північної Америки. Останнє тепер вважається серйозною помилкою.

Товстолобик – фільтратор, який живиться переважно фітопланктоном і детритними частками, зваженими у воді. Майже як кит, тільки річковий, а не океанічний. Наявність таких тварин в теплих водоймах зі стоячою водою може запобігти їх цвітінню влітку. Саме виходячи з цих міркувань риба була завезена в США. Її харчова цінність в цей момент розглядалася як другорядна, а потім і зовсім зійшла нанівець. Хоча товстолобик дуже смачний, у нього дуже багато дрібних кісток, тому серед американців любителів страв з нього майже немає. Зараз його вилов для харчових цілей в США практично не ведеться.

Деякий час товстолобики мешкали собі в тих водоймах, де їх випустили. А далі сталося неминуче – риба якось зуміла вирватися на волю і почала тріумфальний хід по Північній Америці. Біологи розцінюють це як велику неприємність. Хоча товстолобик прямо не зазіхає на місцевих риб, він харчується їх їжею, причому вкрай ефективно. Це ставить під питання збереження нинішнього біорізноманіття континенту.

Наразі мова йде про те, щоб не дати прибульцю проникнути в Великі озера, іхтіофауна яких представляється вченим дуже вразливою перед обличчям ненажерливого конкурента. Товстолобики вже освоїлися в річці Іллінойс, з’єднаною з озерами судноплавним каналом, так що часу на роздуми залишається дуже мало.

Екоактивісти і влади штату Мічиган виступають за фізичний поділ водойм, тобто – закриття каналу. Їм опонують штати Іллінойс і Індіана, яких товстолобик турбує менше, ніж потенційні труднощі з вантажоперевезеннями.

Компромісний проєкт рік тому представив командувач інженерним корпусом армії США генерал-лейтенант Тодд Семона. За задумом авторів плану, спрямованого в Конгрес (мова йде про значні гроші), наступ товстолобика має бути зупинено шляхом спорудження непереборних для риб цього виду перешкод – шумових і електричних. Як вузловий пункт оборони розглядається гребля біля Джолієт, штат Іллінойс, приблизно в 40 милях від озера Мічиган.

Крім підводних генераторів шуму і електричних полів план військових передбачає створення перепон для відлякування риб з розпилених у воді повітряних бульбашок, а також промивання судів для видалення потенційно прилиплих до них ікринок. Вся затія за попередніми оцінками обійшлася від 778 до 832 мільйонів доларів.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button