Земля

Археологи розповіли про “чуму”, яка вбила жителів міста Чатал-Гуюк

Польські археологи проаналізували останки людей, знайдених в будинках стародавнього міста Чатал-Гуюк на території Туреччини, і встановили, що причиною смерті його жителів серед усього іншого ставала дихальна недостатність. При цьому померлих ховали в їх власних будинках.

Про відкриття розповідає Nauka w Polsce. Місто Чатал-Гуюк в турецькій провінції Конья, південна Анатолія, є одним із найдавніших на планеті. Останні дослідження показали, що воно було засноване близько 8000 року до нашої ери. На сьогодні це найбільше і добре збережене неолітичне поселення.

При проведенні розкопок у багатьох будинках були виявлені останки давно померлих людей. Дослідники з Польщі на чолі з доктором Катаржиной Харабаш вивчили їх. Аналіз дав ще більш широке уявлення про життя стародавніх городян і їх похоронної практики.

Один із скелетів було виявлено в будинку, який використовувався між 6700-6500 рр. до н. е. У той час в багатьох будинках ховали мертвих, такий був звичай. Але вчених цікавило, чи були це спеціальні будівлі для поховань? Аналіз показав, що в цьому випадку останки належали жінці. На момент смерті їй було 35-50 років. Її зріст становив 1,54 метра. Судячи по зносу її зубів, вона в основному займалася прядінням і виготовленням кошиків і килимків. На її кістках також були виявлені сліди органічної сажі.

“Це говорить про те, що за життя жінка вдихала пари, що піднімаються з вогнища, – пише доктор Харабаш. – Тривалий вплив таких парів на організм може призвести до змін в тканині легенів, що призводить до дихальної недостатності”.

На її думку, ця хвороба могла бути поширеною в стародавньому місті. Будинки в ньому щільно прилягали один до одного, часом, у них були спільні стіни. З висоти пташиного польоту місто виглядав як бджолині соти. Входи і виходи нерідко робили в дахах. Тому не було й мови про те, щоб налагодити в будинках ефективну вентиляцію.

“У будинку, де ми виявили останки, епіцентр знаходився в місці, яке заважало хорошій вентиляції, – говорить доктор Харабаш. – Отже, це може вказувати на те, що жінка була похована у власному домі”.

Дослідження показало, що померлих поміщали в неглибокі колодязі, які потім накривали кришкою, а зверху покривали штукатуркою. Ймовірно, такі “домашні” поховання використовувалися повторно. “Старі” останки зсували в бік або виймали їх, а в колодязь укладали “нові”.

Близько 8000-8500 років тому Чатал-Гуюк переживав пік свого розквіту. Місцеві жителі активно займалися скотарством і вирощували злаки. Поступово земля навколо міста стала виснажуватися. Городяни почали зазнавати труднощів з добуванням їжі.

В ході аналізу було встановлено, що деякі з обстежених померлих городян страждали від цинги і остеопорозу. Цинга – це хвороба, що викликається гострим недоліком вітаміну C, в результаті якої сполучна тканина втрачає свою міцність. Остеопороз – це хронічно прогресуюче захворювання скелета, що характеризується зниженням щільності і міцності кісток.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button